Inflacioni në Suedi sapo ka arritur nivelin më të lartë që nga viti 1991

Inflacioni në Suedi sapo ka arritur nivelin më të lartë që nga viti 1991

12:45, 12/05/2022

Inflacioni në Suedi u rrit muajin e kaluar në nivelin më të lartë që nga viti 1991, thanë zyrtarët të enjten, ndërsa vendet në mbarë botën përballen me çmimet në rritje, përkeqësim prej luftës së Rusisë në Ukrainë.

Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit 6.4% në prill nga një vit më parë dhe nga 6.1% që ishte në mars, sipas shifrave zyrtare nga Statistikat e Suedisë.

Kishte një "rritje të vazhdueshme të çmimeve në prill, përfshirë ushqimin, pajisjet shtëpiake, vizitat në restorante dhe hotele", tha statisticieni Mikael Nordin.

Çmimet e larta të energjisë po ushqenin gjithashtu inflacionin, një faktor kyç në pjesën tjetër të Evropës dhe pjesë të tjera të botës mes frikës se lufta mund të çojë në një ndërprerje të furnizimeve me naftë ose gaz natyror nga Rusia.

Statistikat e Suedisë thanë se çmimet e ushqimeve u rritën, me mishin dhe perimet që ishin "kontribuesit kryesorë" në rritje. Veshjet dhe librat panë rritje sezonale të çmimeve, ndërsa çmimet e mobilimit dhe pajisjeve shtëpiake "janë rritur tashmë për gjashtë muaj rresht".

Çmimet u rritën gjithashtu për riparimet dhe mirëmbajtjen e shtëpive, transportin dhe mallrat dhe shërbimet e tjera, tha agjencia.

Suedia, anëtare e Bashkimit Evropian, nuk është në mesin e 19 vendeve që përdorin monedhën euro. Inflacioni vjetor në eurozonë arriti një rekord prej 7.5% muajin e kaluar.

SHBA pati një rritje të çmimeve të konsumit me 8.3% muajin e kaluar krahasuar me një vit më parë, duke mbetur afër nivelit të lartë të katër dekadave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco