Ekonomisti: Paga minimale 250 euro s’i mbulon shpenzimet bazike të qytetarëve

Ekonomisti: Paga minimale 250 euro s’i mbulon shpenzimet bazike të qytetarëve

00:00, 19/04/2022

Ish-deputeti i LDK-së, Muhamet Mustafa, ka folur rreth pagës minimale prej 250 eurove, duke thënë se ajo nuk i mbulon as për së afërmi shpenzimet bazë të shportës së qytetarëve.

Ekonomisti theksoi se megjithatë shumë familje nuk e kanë vetëm një burim të të ardhurave.

“Po të ishte vetëm një pagë edhe kjo pagë t’i përgjigjet shportës së qytetarit do të ishte e pamundur, sepse me 250 euro ose 170 sa ka qenë paga bazë para kësaj të fundit është e pa mundur që të mbulohen shpenzimet e qytetarëve, prandaj në këtë situatë është dashur që të ndihmohen familjet të cilat kanë vetëm një burim të pagës”, u shpreh ai në TV1.

Profesori i ekonomisë ka folur edhe për ndarjen e 100 eurove duke thënë se ato duhej të shpërndaheshin tek personat të cilët e kanë vetëm një burim të të ardhurave.

“100 milionët e qeverisë është dashur që të shpërndahen te personat të cilët e kanë vetëm një burim të të ardhurave apo tek personat të cilët nuk kanë fare të ardhura dhe gjysma tjetër e këtyre parave të shpërndahet te sfera të tjera siç është shëndetësia sepse konsideroj që është më urgjente”, tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco