Lufta e shkatërroi ekonomikisht Ukrainën, i duhen 50 miliardë dollarë

Lufta e shkatërroi ekonomikisht Ukrainën, i duhen 50 miliardë dollarë

18:05, 17/04/2022

Ukraina që nga pushtimi rus, ka pësuar shumë humbje e dëme në vend dhe ekonomia e saj po shkatërrohet, ato vlerësohen dhjetëra miliardë dollarë.

Kështu po thotë edhe Këshilltari Ekonomik i Presidentit Zelenski.

Oleh Ustenko ka treguar se Ukrainës i duhen 50 miliardë dollarë për të mbuluar deficitin buxhetor.

Ndërsa, presidenti ukrainas, Vlodymyr Zelensky kërkoi nga G7 ndihmë financiare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco