Pas humbjes më të keqe në 6 vjet, euro pritet të lulëzojë

Pas humbjes më të keqe në 6 vjet, euro pritet të lulëzojë

16:38, 20/01/2022

Elasticiteti i euros në janar, pasi dha humbjen më të keqe vjetore në gjashtë vjet, mund të jetë vetëm fillimi i një rikuperimi më të gjerë, pasi tregues të ndryshëm sinjalizojnë një sfond më mbështetës për monedhën. Euro u ngjit deri në 1,1483 dollarë javën e kaluar, një nivel i paparë që nga nëntori, dhe u tregtua me 1,1339 dollarë që nga ora 6:41 e mëngjesit në Nju Jork.

Ndërsa ende nuk ka thyer rezistencën kryesore në 1.15 dollarë, matësit teknikë tregojnë për një perspektivë më pozitive.

Monedha po merr gjithashtu një rritje nga diferencat e normave këtë javë, pasi yield-et 10-vjeçare gjermane shkelin pragun zero për herë të parë në më shumë se dy vjet, shkruan Bloomberg.

Kjo vjen në kohën e një përplasjeje në rritje midis tregtarëve dhe Bankës Qendrore Europiane për kohën e rritjes së normave të interesit, përcjell scan.

Pavarësisht këmbënguljes nga zyrtarët se një rritje ka shumë pak gjasa në vitin 2022, tregjet e parasë tani shohin një rritje me 10 pikë bazë të normës së depozitave në minus 0.4% që në shtator dhe një dalje nga territori nën zero deri në fund të vitit të ardhshëm.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco