Premton Peci: Në vitin e ardhshëm buxheti në bujqësi do të rritet për 11 milionë euro

Premton Peci: Në vitin e ardhshëm buxheti në bujqësi do të rritet për 11 milionë euro

12:09, 27/10/2021

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, po mban tryezë bisedimi me Lëvizjen Fol.

Ministri tregoi për gjendjen në të cilën e ka gjetur ministrinë që drejton, duke thënë se me ardhjen e tij, të gjithë sektorët e bujqësisë kanë avancuar.

“Kemi draftin e parë për zhvillimin e bujqësisë dhe zhvillim rural përe vitet 2021-2027”, tha Peci.

“Këtë vit përkrahja për fermerë është 53 milionë euro nga buxheti, duke përfshirë dëmet në bujqësi”.

”Në vitin e ardhshëm buxheti do të rritet nga 60 milionë që është tani, në 71 milionë euro”, tha ministri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco