Hoti: Rrjeti Global i Bizneseve mbështet pakon për rimëkëmbje ekonomike

Hoti: Rrjeti Global i Bizneseve mbështet pakon për rimëkëmbje ekonomike

18:10, 26/11/2020

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur një konferencë virtuale me përfaqësuesit e Rrjetit Global të Bizneseve të Diasporës Shqiptare nga 25 shtete të ndryshe të botës(SHBA, Evropë dhe Australi), raporton Syri.net Kosova.

KĂ«tĂ« e ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur nĂ« njĂ« postim nĂ« rrjetin social ‘Facebook’, ka thĂ«nĂ« se nga qershori i kĂ«tij viti, Qeveria ka arritur tĂ« kursej dhe tĂ« realizojĂ« njĂ« buxhet prej rreth 365 milionĂ« euro pĂ«r pakon emergjente dhe pakon pĂ«r rimĂ«kĂ«mbjen ekomomike.

‘Nga nga qershori i kĂ«tij viti, Qeveria ka arritur tĂ« kursej dhe tĂ« realizojĂ« njĂ« buxhet prej rreth 365 milionĂ« euro pĂ«r pakon emergjente dhe pakon pĂ«r rimĂ«kĂ«mbjen ekomomike. Nga pakoja pĂ«r rimĂ«kĂ«mbjen ekonomike prej 87 milion euro, mbĂ«shtetje financiare direkte kanĂ« pĂ«rfituar 36 mijĂ« 679 biznese me 206 mijĂ« 582 punĂ«torë’, u shpreh Hoti, raporton Syri.net Kosova

Kryeministri i vendit ka mirëprit gatishmërinë e tyre për të qenë pjesë aktive e zhvillimit të afarizmit në Kosovë, duke theksuar mundësitë e krijuara për investime nga marrëveshja e 4 shtatorit në Uashington dhe nga ndihmë përmes projekteve zhvillimore të Be-së për Ballkanin Perëndimor, në vlerë prej 27 miliardë eurove, për 5 vjetët e ardhshme.

Më poshtë keni postimin e plotë:

Rrjeti Global i Bizneseve të Diasporës mbështet planet e Qeverisë për rimëkëmbje ekonomike! Sot, mbajta një konferencë...

Posted by Avdullah Hoti on Thursday, November 26, 2020

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco