Pekini mbyll parqet, pas 10 mijë rasteve të reja me COVID-19

Pekini mbyll parqet, pas 10 mijë rasteve të reja me COVID-19

10:09, 11/11/2022

Kryeqyteti i Kinës, Pekini, ka mbyllur parqet e qytetit dhe ka vendosur kufizime të tjera pasi vendi po përballet me një valë të re të rasteve me COVID-19, shkruan AP.

Diku tjetër, më shumë se pesë milionë njerëz ishin nën izolim të premten në qendrën jugore të Guangzhou dhe në megaqytetin perëndimor Chongqing.

Ky vend raportoi 10 mijë e 729 raste të reja të infektuara të premten, pothuajse të gjithë rezultuan pozitivë ndërsa nuk shfaqën simptoma.

Me pjesën më të madhe të 21 milionë njerëzve të Pekinit që i nënshtrohen testimeve pothuajse ditore, 118 raste të tjera të reja u regjistruan në qytetin e përhapur.

Shumë shkolla të qytetit kaluan në mësimin online, spitalet kufizuan shërbimet dhe disa dyqane dhe restorante u mbyllën, me stafin e tyre të dërguar në karantinë.

Videot në rrjete sociale treguan njerëz në disa zona që protestonin ose grindeshin me policinë dhe punonjësit e shëndetësisë.

Udhëheqësit kinezë premtuan të enjten se do t’i përgjigjen frustrimit publik rreth strategjisë së ashpër “zero-COVID” që ka kufizuar miliona persona në shtëpitë e tyre dhe ka ndërprerë rëndë ekonominë.

Asnjë detaj nuk u ofrua përveç një premtimi për lirimin e “njerëzve të bllokuar” që kanë qenë në karantinë ose të bllokuar prej javësh nga largimi nga qytetet ku ka raste.

“Zero-COVID” e ka mbajtur shkallën e infeksionit në Kinë relativisht të ulët, por rëndon ekonominë dhe ka ndërprerë jetën duke mbyllur shkollat, fabrikat dhe dyqanet, ose duke mbyllur lagjet pa paralajmërim.

Me rritjen e re të rasteve, një numër në rritje zonash po mbyllin bizneset dhe po vendosin frenim të lëvizjes. Për të hyrë në ndërtesat e zyrave, qendrat tregtare dhe vendet e tjera publike, njerëzve u kërkohet të tregojnë një rezultat negativ nga një test virusi i bërë atë ditë.

Me rritjen ekonomike që u dobësua përsëri pas rimëkëmbjes në 3.9% në krahasim me një vit më parë në tre muajt që përfundonin në shtator, parashikuesit kishin pritur hapa më të guximshëm drejt rihapjes së vendit, kufijtë e të cilit mbeten kryesisht të mbyllur.

Presidenti dhe udhëheqësi i Partisë Komuniste në pushtet, Xi Jinping, pritet të bëjë një udhëtim të rrallë jashtë vendit javën e ardhshme, por ka dhënë pak indikacione për tërheqjen e një politike që partia e ka lidhur ngushtë me stabilitetin social dhe epërsinë e politikave të tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco