Panik i ri para se të mbarojë pandemia COVID-19, emri i ri i makthit: Khosta-2

Panik i ri para se të mbarojë pandemia COVID-19, emri i ri i makthit: Khosta-2

12:54, 28/09/2022

Një virus i ngjashëm me Covid-19 që fshihet te lakuriqët rusë mund të kërcejë te njerëzit, paralajmëruan sot shkencëtarët. 

Virologët amerikanë që kryen eksperimente mbi patogjenin - të quajtur Khosta-2 - kanë frikë se ai është 'plotësisht rezistent' ndaj vaksinave anti-covid.

Ata zbuluan se ishte në gjendje të lidhej me qelizat njerëzore me lehtësi në të njëjtën mënyrë si virusi Covid.

Ekspertët e lidhur me qeverinë ruse e pranuan ekzistencën e Khosta-2 vetëm majin e kaluar. 

Megjithatë, patogjeni i paparë kurrë më parë u zbulua në mostrat e lakuriqëve të natës të mbledhura midis marsit dhe tetorit 2020.

Studiuesit me bazë në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Gamaleya, një degë e Ministrisë së Shëndetësisë të Moskës, thanë se po kryenin 'mbikëqyrje të vazhdueshme' të lakuriqëve të natës që jetonin në Parkun Kombëtar të Soçit.

Parku prej 480,000 hektarësh, shtëpia e qindra shpellave, ndodhet në periferi të qytetit me të njëjtin emër, i cili priti Lojërat Olimpike Dimërore 2014. 

Khosta-2 klasifikohet si sarbekovirus, një degë e pemës familjare të koronavirusit.

Përveç të qenit një i afërm i largët i SARS-CoV-2 - lloji që qëndron pas Covid  nuk dihet asgjë për të.

Studiuesit e Universitetit Shtetëror të Uashingtonit vendosën të kryejnë teste mbi virusin, me shpresën për të mësuar më shumë. 

Dr Stephanie Seifert dhe kolegët eksperimentuan gjithashtu në Khosta-1 - një virus jashtëzakonisht i ngjashëm i zbuluar në të njëjtat mostra origjinale. 

Testet treguan se Khosta-2 ishte në gjendje të infektonte qelizat njerëzore në një mënyrë pothuajse identike si SARS-CoV-2. 

Duke përdorur një proteinë të ngjashme me thumba në sipërfaqen e tij, virusi ngjitet në një enzimë hyrëse që gjendet në pjesën e jashtme të qelizave njerëzore, të quajtur ACE-2.

Procesi shpesh krahasohet me një çelës që futet në një bravë.

Eksperimentet testuan gjithashtu nëse vaksinat ose ilaçet e Covid-it mund ta shkatërronin atë, nëse do tëinfektoheshin ndonjëherë te njerëzit (një proces i njohur si zoonoza). 

Ishte 'plotësisht rezistent' ndaj një medikamenti antitrupash të bërë nga Eli Lilly. 

Khosta-2 u shfaq gjithashtu 'rezistent' ndaj dy dozave të dy dozave Moderna dhe Pfizer, zbuluan laboratorët.

Dr Seifert dhe kolegët thanë, megjithatë, se ishte 'ende e mundur' që imuniteti natyror Covid - ose potencialisht edhe ai i fituar përmes vaksinave - mund të mposhtte virusin.

Rezultatet e eksperimentit u publikuan në PLoS Pathogens.

Duke shkruar në ditar, ekipi pranoi se shumica e 'qindra' sarbekoviruseve të zbuluara nuk janë 'të aftë' të infektojnë njerëzit.

Por ata shtuan se gjetjet e tyre tregojnë se ato 'paraqesin një kërcënim për shëndetin global' dhe 'theksojnë nevojën urgjente' për të zhvilluar vaksina universale të koronavirusit.

"Përhapja zoonotike e sarbekoviruseve ka çuar në shfaqjen e viruseve njerëzore shumë patogjene," shkruajnë akademikët.

Ata vunë në dukje SARS-CoV-2 si shembull, duke pasur parasysh se ishte pas "pandemisë më të madhe globale në historinë moderne".

“Studiuesit në mbarë botën po rritin ritmin e përpjekjeve për zbulimin viral, duke zgjeruar bazat e të dhënave të sekuencës me sarbekoviruse të reja të kafshëve në qarkullim.

"Ndërsa disa eksperimente janë kryer me viruset e reja, disa mbeten të patestuara, dhe kështu aftësia e tyre për t'u transmetuar te njerëzit është e panjohur."

Dr Seifert dhe ekipi shtuan: 'SARS-CoV-2 mund të infektojë një gamë të gjerë speciesh dhe tani është derdhur përsëri në kafshët e egra dhe shtëpiake.

“Shumë lloje kafshësh bartin koronaviruset e tyre.

"Me zbulimin e sarbekoviruseve shtesë në rajone më të gjera gjeografike, rreziku i viruseve të reja rekombinante (hibride) po rritet."

Kjo, paralajmëruan ata, "hap mundësinë e sarbekoviruseve të reja të pajtueshme me njeriun".  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco