Simptomat e variantit “Omicron” që po prekin personat e vaksinuar ndaj COVID-19

Simptomat e variantit “Omicron” që po prekin personat e vaksinuar ndaj COVID-19

09:36, 15/08/2022

Mbretëria e Bashkuar është aktualisht e përfshirë në një valë të pestë të infeksioneve me COVID-19, kanë paralajmëruar ekspertët, duke shtuar se festivalet verore që bashkojnë turma të mëdha mund të kthehen në ngjarje super-përhapëse nëse nuk merren masa paraprake.

Vendi pa një rritje prej 43 për qind të rasteve të koronavirusit në fillim të qershorit, e shkaktuar me sa duket nga njerëzit që u mblodhën për të festuar “Jubileun Platinum” të Mbretëreshës gjatë një fundjave katër-ditore.

Dy muaj më vonë, shifrat mbeten të larta, me rritjen e nxitur nga nënvariantet BA.4 dhe BA.5 të Omicron, lloji që u përhap me shpejtësi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar në dhjetor 2021 dhe janar 2022 përpara se të binte gradualisht.

Simptomat më të zakonshme për të vaksinuarit plotësisht:

Studiuesit në Norvegji kryen një studim duke intervistuar 111 nga 117 të ftuar në një festë më 26 nëntor 2021 ku kishte një shpërthim Omicron.

Nga grupi i intervistuar, 66 kishin raste definitive me COVID-19 dhe 15 ishin raste të mundshme të virusit.

Nga 111 pjesëmarrësit, 89 për qind kishin marrë dy doza të një vaksine dhe asnjë nuk kishte marrë një vaksinë përforcuese.

Sipas gjetjeve të botuara në revistën e sëmundjeve infektive dhe epidemiologjisë “Eurosurveillance”, ishin tetë simptoma kryesore të përjetuara nga grupi i festave plotësisht të vaksinuar.

Këto ishin: një kollë e vazhdueshme, rrjedhje hundësh, lodhje, dhimbje fyti, dhimbje koke, dhimbje muskulore, ethe dhe teshtitje.

Studimi zbuloi se kolla, rrjedhja e hundëve dhe lodhja ishin ndër simptomat më të zakonshme tek individët e vaksinuar, ndërsa teshtitja dhe ethet ishin më pak të zakonshme.

Ekspertët e shëndetit publik shtuan gjithashtu të përzierat në këtë listë të simptomave tek personat e vaksinuar që kanë kontraktuar variantin Omicron.

Ekspertët sugjerojnë gjithashtu se ka dy simptoma të dallueshme që mund të jenë një shenjë se një test pozitiv është afër: lodhja dhe periudhat e marramendjes ose të fikëtit.

Më shumë sesa thjesht të ndjeheni të lodhur, lodhja mund të përkthehet në dhimbje trupore duke shkaktuar muskuj të lënduar ose të dobët, dhimbje koke dhe madje edhe shikim të paqartë dhe humbje të oreksit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco