Zbulohet një virus i ri në Kinë me origjinë nga minjtë, 35 të infektuar

Zbulohet një virus i ri në Kinë me origjinë nga minjtë, 35 të infektuar

19:03, 09/08/2022

Që nga viti 2018 dhe deri më tani, të paktën 35 persona janë infektuar me një virus të ri me origjinë shtazore në provincat kineze Shandong dhe Henan.

Sipas një grupi shkencëtarësh nga Kina dhe Singapori, të cilët botuan një artikull në ‘New England Journal of Medicine’, përgjegjës për infeksionin është një henipavirus (i quajtur Langya henipavirus, shkurtuar si LayV) që lidhet me disa raste febrile.

Njerëzit e infektuar kanë simptoma si ethe, lodhje, kollë, anoreksi, dhimbje muskujsh dhe të vjella.

Henipaviruset klasifikohen nga OBSH si një virus i nivelit 4 të biosigurisë. Ata mund të shkaktojnë sëmundje serioze te kafshët dhe njerëzit me shkallë vdekshmërie midis 40 dhe 75%, pra shumë më e lartë se koronavirusi.

Aktualisht nuk ka asnjë vaksinë apo trajtim për henipavirusin dhe i vetmi trajtim është kujdesi mbështetës për të menaxhuar komplikimet. Asnjë shpërthim i rëndësishëm i henipavirusit Langya nuk është gjetur deri më tani, që do të thotë se transmetimi i virusit nga njeriu te njeriu nuk është vërtetuar, megjithëse raportet e mëparshme tregojnë se virusi mund të transmetohet nga personi në person.

Virusi, sipas studiuesve duket se nuk mund të kalojë lehtë nga njeriu te njeriu: ‘Nuk ka pasur asnjë kontakt të ngushtë apo histori të përbashkët ekspozimi mes pacientëve, gjë që tregon se infeksioni në popullatën njerëzore mund të jetë sporadik’, shkruajnë studiuesit.

Gjurmimi i kontakteve të pacientëve gjithashtu nuk dokumentoi ndonjë infektim. Për sa i përket origjinës, hetimi i kafshëve që ranë në kontakt me pacientët, tregoi një prani të lartë të virusit të brejtësve, të cilët mund të jenë një rezervuar natyror i LayV. /A2

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco