Deklarata flesh nga BioNTech, epokë e re në vaksinë COVID-19

Deklarata flesh nga BioNTech, epokë e re në vaksinë COVID-19

13:06, 09/08/2022

Miliona njerëz anëmbanë botës vdiqën që kur koronavirusi (Kovid-19) hyri në jetën tonë në muajt e fundit të 2019.

Virusi, i cili kohët e fundit është bërë popullor me variantet e tij BA.4 ose BA.5 Omicron, ka çuar në një rritje serioze të rasteve në mbarë botën.

Shumë ekspertë pajtohen se kemi të bëjmë me variantin më ngjitës ndonjëherë.

Ndërsa bota, si të thuash, u alarmua nga Omicron, një lajm i shumëpritur erdhi nga BioNTech, në pronësi të Özlem Türeci dhe Uğur Şahin.

Sipas lajmeve në Financial Times, kompania ka njoftuar se do të nisë testet klinike të versionit aktual të vaksinës Covid-19 , i cili u zhvillua për të ofruar "mbrojtje të gjatë dhe të gjerë".

Testimi pritet të nisë këtë muaj.

U nënvizua se vaksina në fjalë është zhvilluar kundër varianteve të reja të Omicron si BA.4 dhe BA.5.

Në të njëjtën deklaratë thuhet gjithashtu se vaksina pritet të jetë në shitje këtë vit. 

Gazeta britanike shkruan se nëse kompania merr miratimet e nevojshme, shpërndarja e vaksinës mund të fillojë në tetor.

Nga ana tjetër, profesori britanik Tim Spector, i cili kreu hulumtimin e quajtur 'Simptomat Zoe Covid', bëri një paralajmërim të jashtëzakonshëm.

“Tani ka dy herë më shumë raste të Covid se ftohja e zakonshme.” 

Sipas lajmeve të gazetës britanike Independent, Spector ftoi personat me ankesa për lodhje dhe dhimbje të fytit të bëjnë një test urgjent.

Profesori britanik u bëri thirrje atyre që nuk e kanë bërë testin por që mund të dyshojnë se janë pozitiv të jenë të kujdesshëm për të parandaluar transmetimin.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco