Covid prek edhe shëndetin oral dhe dentar, thotë mjeku turk

Covid prek edhe shëndetin oral dhe dentar, thotë mjeku turk

11:54, 20/01/2022

Duke deklaruar se problemet me gojën dhe dhëmbët janë shtuar për shkak të koronavirusit në pandemi, ekspertja e Shëndetit Oral dhe Dentar Dr. Rukiye Parlak tha se simptomat e para në viruset e infektuara rëndë zakonisht fillojnë në gojë.

“Nëse jeni të infektuar me koronavirus, shëndeti juaj oral dhe dentar mund të përkeqësohet. Gjatë kësaj periudhe, ankesa më e shpeshtë është shtimi i shtrëngimit të dhëmbëve”, tha ai.

Gjatë pandemisë, numri i njerëzve që kanë kërkuar trajtim për shkak të problemeve dentare ka qenë më i theksuar në Turqi.

Duke vënë në dukje se problemi më së shumti fillon me gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve, Dr. Bright theksoi rëndësinë e trajtimit për të parandaluar përparimin e infeksionit në gojë.

Për shkak se infeksioni prek nyjet limfatike në fyt, atëherë edhe vetëm një dhëmb i infektuar mund të komplikojë gjendjen.

“Për shkak të gjakderdhjes, shija në gojë përkeqësohet. Ushqyerja përkeqësohet, njerëzit shmangin ushqimet dhe trupi dobësohet. Kjo sjell te rënia e imunitetit dhe te infektimi i lehtë me Covid për shkak të mos higjenës orale”, tha ai.

Ajo që sugjerohet të bëni është që të shtoni kujdesin e dhëmbëve dhe të higjenës orale në periudhën që varianti Omicron është duke u përhapur me shpejtësi të madhe.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco