Shkencëtarët paralajmërojnë: Kjo është shenja se jeni prekur nga Omicron

Shkencëtarët paralajmërojnë: Kjo është shenja se jeni prekur nga Omicron

09:22, 15/01/2022

Një simptomë e panjohur e variantit “Omicron”, i konsideruar shumë ngjitës paralajmërojnë shkencëtarët amerikanë, duke theksuar se është një shenjë emergjente se pacienti ka nevojë për ndihmë mjekësore.

Në një kohë kur shumica e simptomave të mutacionit të Omicron janë të njohura për komunitetin mjekësor, Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka njoftuar se ka identifikuar një simptomë të re që nuk duhet të kalojë pa u vënë re.

Siç theksoi ai, pacienti që ndihet në një gjendje çorientimi duhet të kërkojë ndihmën e specialistëve.

Por kushdo që ka vështirësi në frymëmarrje, dhimbje gjoksi ose presion të vazhdueshëm, është i përgjumur ose është i zbehtë dhe lëkura, buzët ose thonjtë e tij bëhen “blu”, duhet ta vizitojë një mjek.

Në njoftimin e saj, Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve arriti në përfundimin se ndjenja e konfuzionit është tashmë gjithnjë e më e zakonshme tek ata që janë të infektuar me mutacionin “Omicron”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco