Shkencëtarja kryesore e OBSH-së u bën thirrje njerëzve të mos kenë panik për Omicronin

Shkencëtarja kryesore e OBSH-së u bën thirrje njerëzve të mos kenë panik për Omicronin

17:14, 03/12/2021

Shkencëtarja kryesore e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të premten u bëri thirrje njerëzve të mos panikohen për shfaqjen e variantit të koronavirusit Omicron dhe tha se ishte shumë herët për të thënë nëse vaksinat do të duhej të ribëheshin për të qenë rezistente.

Soumya Swaminathan tha se ishte e pamundur të parashikohej nëse Omicroni do të bëhej lloji dominues.

Omicroni është përhapur në Azi, Afrikë, Amerikë, Lindjen e Mesme dhe Evropë dhe ka arritur në shtatë nga nëntë provincat e Afrikës së Jugut, ku u identifikua për herë të parë.

 

Swaminathan tha se Omicron "ishte shumë i transmetueshëm" dhe citoi të dhëna nga Afrika e Jugut që tregonin se numri i rasteve dyfishohej çdo ditë.

"Sa duhet të shqetësohemi? Duhet të jemi të përgatitur dhe të kujdesshëm, jo ​​panik, sepse jemi në një situatë të ndryshme nga një vit më parë", tha ajo.

"Delta përbën 99% të infeksioneve në mbarë botën. Ky variant do të duhej të ishte më i transmetueshëm për të dalë jashtë konkurrencës dhe do të bëhej dominues në mbarë botën. Është e mundur, por nuk është e mundur të parashikohet".

Mbetet shumë e panjohur për Omicronin, i cili është zbuluar shumicën e vendeve në botë, ndërsa pjesë të Evropës përballen me një valë infeksionesh të variantit më të njohur Delta.

"Ne duhet të presim, le të shpresojmë se është më e butë ... por është shumë herët për të konkluduar për variantin në tërësi", tha Swaminathan.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco