'Merck' jep lajmin e mirë, pilula kundër COVID-19 është efektive edhe ndaj varianteve të reja

'Merck' jep lajmin e mirë, pilula kundër COVID-19 është efektive edhe ndaj varianteve të reja

17:44, 30/11/2021

“Merck” njoftoi sot se pilula e saj kundër koronavirusit me substancën aktive molnopiravir pritet të ketë të njëjtin efektivitet kundër çdo mutacioni të virusit.

“Ilaçi, i zhvilluar në bashkëpunim me Ridgeback Biotherapeutics, ka veti antivirale kundër mutacioneve të koronavirusit si Delta”, tha Daria Hazuda, nënkryetare e Merck dhe drejtuese për sëmundjet infektive dhe vaksinave.

Disa nga vaksinat tashmë është thënë se nuk janë aq efektive ndaj variatit të rë të COVID-19.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco