A mund t'i japë fund pandemisë së koronavirusit varianti 'Omicron'?

A mund t'i japë fund pandemisë së koronavirusit varianti 'Omicron'?

13:10, 30/11/2021

Një profesor gjerman, epidemioloG, Karl Lauterbach, paraqet një këndvështrim optimist për variantin e ri "Omicron" bazuar në të dhënat e deritanishme të zhvilluara nga shkencëtarët afrikano-jugor për evolucionin e tij.

Në kohën kur Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) flet për një tendosje shqetësimi, duke theksuar se pas dy javësh do të kemi një “imazh” të variantit të ri, eksperti gjerman i sheh gjërat me sy pozitiv.

Në një deklaratë për Daily Mail britanik dje , shkencëtari gjerman theksoi se varianti i ri, i gjetur për herë të parë në Afrikën e Jugut, ka simptoma më të lehta (në krahasim me të tjerët) duke shkaktuar sëmundje më të lehta, bazuar në deklaratat -gjithmonë- të mëparshme të mjekëve afrikano-jugor.

Për shkencëtarin gjerman dhe ekzekutivin e klasit të parë socialdemokrat (SPD), lloji i ri i koronavirusit, i cili ka shkaktuar shqetësim dhe frikë të përhapur në mbarë botën, më në fund mund të përshpejtojë fundin e pandemisë Covid-19.

Sipas tij, është veçanërisht inkurajues fakti që rastet e variantit të ri të koronavirusit thuhet se kanë shfaqur simptoma të lehta prej 2-3 ditësh, si dhimbje koke dhe lodhje, ndërkohë që aktualisht asnjë rast nuk ka çuar në shtrimin në spital apo vdekje.

Për Lauterbach, i cili gjithashtu po konkurron për postin e ministrit të ardhshëm të shëndetësisë të Gjermanisë (duke zëvendësuar Jens Spann), raportet e hershme sugjerojnë se lloji "Omicron" madje mund të përshpejtojë fundin e pandemisë.

Duke folur për gazetën britanike, ai shpjegoi arsyetimin e tij: "Varianti Omicron ka kaq shumë mutacione - 32 në proteinën e majës, dyfishi i asaj Delta - saqë mund të jetë një lloj i optimizuar për të infektuar dhe për të qenë më pak vdekjeprurës, pasi shumica e viruseve të frymëmarrjes evoluojnë."

Sipas shumë shkencëtarëve, sëmundja Covid-19 nuk ka gjasa të çrrënjoset ndonjëherë, por do të kthehet në një virus më të butë që do të duket si gripi.

Një mjeke nga Afrika e Jugut, e cila ka trajtuar rreth 30 pacientë në atdheun e saj, tregon se deri më tani ajo ka vëzhguar pacientët që shërohen, kryesisht të rinj, pa pasur nevojë për trajtim.

Te simptomat e pacientëve janë lodhja, dhimbja e kokës , kolla e mirë dhe kruarje në fyt, ndërsa pas persona kanë temperaturës jo shumë të lartë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco