Rasti i parë i variantit Omicron raportohet edhe në Japoni

Rasti i parë i variantit Omicron raportohet edhe në Japoni

11:46, 30/11/2021

Japonia ka konfirmuar rastin e saj të parë me variantin e ri të coronavirusit, Omicron, tha një burim qeveritar të martën, më pak se një javë pasi u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut.

Sipas mediave të huaja, një burrë rreth të 30-ave u zbulua se ishte i infektuar me llojin Omicron pasi mbërriti nga Namibia në Aeroportin Narita pranë Tokios të dielën.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se varianti Omicron, i cili tashmë është konfirmuar në Evropë, Kanada, Izrael dhe Hong Kong, mund të jetë më i transmetueshëm ose të shmangë imunitetin nga infeksionet dhe vaksinat e mëparshme.

Shqetësimet rreth variantit kanë shtyrë një numër vendesh të shtrëngojnë kufizimet e udhëtimit, me Japoninë që mbyll kufijtë e saj për të ardhurit e rinj, shtetas të huaj, nga e marta dhe duke kërkuar nga qytetarët dhe banorët e huaj që kthehen nga zonat me rrezik të lartë të karantinohen deri në 10 ditë në karantinë të caktuar nga qeveria.

Kryeministri Fumio Kishida u zotua të marrë çdo masë paraprake për të “shmangur skenarin më të keq” në shpalljen e masave, të cilat vijnë vetëm tre javë pasi Japonia lehtësoi rregullat e hyrjes për biznesmenët, studentët ndërkombëtarë dhe pjesëmarrësit në programin e saj të praktikës teknike. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco