Varianti Omicron/ Sa ngjitës është, kush preket dhe çfarë tregon hulumtimi i parë në Afrikën e Jugut?!

Varianti Omicron/ Sa ngjitës është, kush preket dhe çfarë tregon hulumtimi i parë në Afrikën e Jugut?!

14:06, 29/11/2021

'Vaksinat ekzistuese për COVID-19 ka të ngjarë të jenë efektive në parandalimin e sëmundjeve serioze dhe shtrimin në spital nga varianti i ri Omicron i koronavirusit të ri' , tha sot epidemiologu kryesor i Afrikës së Jugut, Salim Abdul Karim.

'Është shumë herët që shkencëtarët të thonë nëse Omicron çon në simptoma klinike më serioze sesa variantet e mëparshme të virusit', tha profesor Karim, i cili ka qënë dhe një këshilltar i lartë i qeverisë së Afrikës së Jugut.

Megjithatë, shtoi ai, duket se është më ngjitëse dhe duket se ka më shumë gjasa të infektojë njerëzit që kanë zhvilluar imunitet ndaj virusit qoftë përmes vaksinimit ose përmes infeksionit.

"Bazuar në atë që dimë dhe se si variantet e tjera shqetësuese i janë përgjigjur imunitetit të vaksinës, ne mund të presim të vazhdojmë të shohim efikasitet të lartë kundër shtrimit në spital dhe sëmundjeve të rënda dhe se mbrojtja nga vaksinat ka të ngjarë të mbetet e fortë," tha,  Abdul Karim në një konferencë për shtyp.

'Parandalimi i sëmundjes së rëndë është kryesisht një funksion i imunitetit të limfociteve T, i cili ndryshon nga imuniteti i antitrupave, i cili shpesh e përjashton infeksionin, kështu që edhe nëse ka ndonjë ikje nga antitrupat, është shumë e vështirë të shpëtosh nga imuniteti limfocit "T", vuri në dukje ai. .

'Ekziston mundësia e më shumë ri-infeksioneve dhe infeksioneve të reja, por njerëzit e vaksinuar kanë më pak gjasa të bëhen serioze nga COVID-19', tha ai.

Ekspertja e shëndetit publik Wassila Jasat shtoi në të njëjtën konferencë për shtyp se Qarku Gauteng, zona urbane në pjesën qendrore të vendit ku rastet janë rritur që nga identifikimi i variantit të ri të koronavirusit , nuk ka parë ende një rritje të vdekjeve të lidhura me COVID. 19 . 

 Abdul Karim gjithashtu shtoi se mbyllja e kufirit me Afrikën e Jugut ishte e padobishme pasi11 vende kanë raportuar raste që nga e diela.

Zbulimi i llojit të ri në Afrikën Jugore ka shkaktuar reagime të forta në mbarë botën, me vendet që kufizojnë udhëtimet nga rajoni i Afrikës së Jugut dhe vendosin kufizime të tjera nga frika se mund të përhapet me shpejtësi edhe te popullatat e vaksinuara.

Në Gjenevë, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi sot se ky variant paraqet një rrezik shumë të lartë të rritjes së infeksioneve në mbarë botën, megjithëse nevojiten kërkime të mëtejshme për të vlerësuar nëse ai ka potencialin për të anashkaluar mbrojtjen e ofruar nga imuniteti nga vaksinat dhe nga një infeksion i mëparshëm me virus.

Ndërsa ditën e djshme të dielën, një mjek nga Afrika e Jugut, i cili ishte ndër të parët që dyshoi për praninë e llojit të ri të koronavirusit, tha se varianti Omicron duket se po shkakton simptoma të lehta deri më tani.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco