Covid-19/ Bullgaria shënon numër rekord infektimesh

Covid-19/ Bullgaria shënon numër rekord infektimesh

10:53, 27/10/2021

Në Bullgari janë regjistruar 6813 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, bilanci më i lartë ditor që nga fillimi i pandemisë, pasi të martën u regjistrua një numër rekord të infektimeve dhe vdekjeve të reja.

Që nga shkurtimi i fundit në atë vend, 124 persona kanë vdekur si pasojë e infeksionit, që është një rënie në krahasim me një ditë më parë kur u raportuan 243 vdekje.

Një ditë më parë janë raportuar 5863 raste të reja.

Sipas Reuters, janë 7300 pacientë në spital dhe nga 700 vende në terapi intensive në të gjithë vendin, 608 janë të zëna.

Për shkak të rritjes së shtrimeve në spital, edhe Bullgaria po përballet me mungesë të personelit mjekësor.

E ballafaquar me infeksionet në rritje dhe vaksinimin më të ngadaltë midis vendeve të BE-së, Bullgaria, me një popullsi prej shtatë milionë dhe 23,440 vdekje nga Covid që nga fillimi i pandemisë, ka futur leje të detyrueshme shëndetësore për shumicën e hapësirave publike të mbyllura.

Kufizimet e reja kanë shkaktuar protesta, me disa parti politike që akuzojnë qeverinë e përkohshme për dështimin në menaxhimin e pandemisë përpara zgjedhjeve parlamentare të 14 nëntorit.

Numri i të vaksinuarve, nga të cilët vetëm 24 për qind në popullatën e rritur, krahasuar me mesataren e BE-së prej 74 për qind, është rritur që nga e enjtja e kaluar, kur autoritetet kufizuan aksesin në restorante, kinema dhe palestra, ndër të tjera, për ata që janë imunizuar nga virusi ose kanë një test negativ për Covid-19.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco