Pse ndërroi jetë nga Covid-19 Colin Powell, edhe pse ishte vaksinuar me të dyja dozat

Pse ndërroi jetë nga Covid-19 Colin Powell, edhe pse ishte vaksinuar me të dyja dozat

09:39, 19/10/2021

Gjenerali Colin Powell, ish-sekretari amerikan shtetit, ndërroi jetë sot nga komplikimet e Covid-19, në moshën 84-vjeçare.

Duke njoftuar vdekjen e tij në mediat sociale, familja e Powell tha se ai ishte vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit.

Postimi i familjes Powell në mediat sociale nuk adresonte nëse Powell kishte ndonjë sëmundje të rëndë.

Por Peggy Cifrino, ish-ndihmësja e Powell, tha se ai ishte trajtuar gjatë viteve të fundit për mieloma të shumëfishtë, një kancer gjaku që dobëson sistemin imunitar

Mieloma e shumëfishtë dëmton aftësinë e trupit për të luftuar infeksionin, dhe studimet kanë treguar se ata pacientë me kancer nuk marrin mjaftueshëm mbrojtje nga vaksinat Covid-19 sa njerëzit më të shëndetshëm.

Powell ishte trajtuar në Qendrën Mjekësore Kombëtare Walter Reed në Bethesda, Maryland.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco