Afër 3 milionë njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në të gjithë botën

Afër 3 milionë njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në të gjithë botën

16:27, 10/04/2021

Sipas një llogaritje të përpiluar nga AFP, të paktën 2.917.316 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në të gjithë botën që kur virusi u shfaq për herë të parë në dhjetor të vitit 2019.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi më i prekur me 561.074 vdekje, ndjekur nga Brazili me 348.718, Meksika me 207.020, India me 168.436 dhe Britania me 127.040.

Në Kosovë ndërkohë, që nga fillimi i pandemisë, kanë vdekur 1.976 njerëz nga koronavirusi, kurse në Shqipëri 2.304.

 
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco