MSh pranon donacion 100 mijë teste PCR

MSh pranon donacion 100 mijë teste PCR

12:35, 14/10/2020

Fondacioni Kosovar për Shoqëri të Hapur (KFOS) Ka dhuruar donacione 100 mijë teste molekulare dhe pajisje tjera për Ministrinë e Shëndetësisë.

E këtë donacion e ka mirëpritur ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj i cili tha tha se me këtë donacion që ka vlerë 1.5 milion dollarësh rritet fuqia testueshme.

Ai tha se ky donacion na gëzon të gjithëve sepse ndikon në mobilizim për fazat e mëtutjeshme.

Ndonëse tha se situata pandemike është e qetë kujdesi nuk duhet të mungojë.

Kurse, drejtori ekzekutiv i KFOS, Luan Shllaku tha se këtë vit është shtuar në agjendën e tyre ndihma për institucionet e Kosovës.

Ai tha se ky grant është realizua për një periudhë të shkurt kohore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco