Polonia regjistron numrin më të madh të infeksioneve ditore

Polonia regjistron numrin më të madh të infeksioneve ditore

12:14, 14/10/2020

Pati 6,526 infeksione të reja me Covid në 24 orët e fundit, shkroi Ministria polake e Shëndetësisë në Twitter, një rritje mbi rekordin e së shtunës së kaluar prej 5,300.

Numri i vdekjeve të lidhura me Covid, 116, gjithashtu kryesoi rekordin e mëparshëm prej 76 të vendosur javën e kaluar. Regjistrimet e reja u bazuan në 43,800 teste, nga 33,800 një ditë më parë.

Polonia ka raportuar gjithsej 141,804 raste dhe 3,217 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

Vala e dytë e koronavirusit të vendit është shumë më e madhe se e para. Numri i rasteve tani është më shumë se 10 herë më i lartë se numri më i lartë në pranverë.

Si rezultat, kufizimet e reja në të gjithë vendin u rivendosën nga fundjava e kaluar me kërkesën që të gjithë polakët të vishnin një maskë fytyre ndërsa ishin jashtë në publik. Në zonat më të prekura të "zonës së kuqe", baret dhe restorantet duhet të mbyllen në orën 22:00.

Numri i pranimeve në spital është rritur me shpejtësi javët e fundit. Tani janë 6,084 shtretër spitalorë të zënë, një rritje prej 415 në 24 orët e kaluara, dhe 467 pacientë janë në ventilator, deri me 46.

Ministria e Shëndetësisë ka thënë se po rrit numrin e shtretërve në dispozicion me 2,000 në një total prej 11,000 në mbarë vendin dhe numrin e ventilatorëve me 300 në një total prej 1,100. Spitalet individuale po raportojnë mungesë të shtretërve dhe ventilatorëve dhe të stafit të trajnuar të nevojshëm për funksionimin e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco