Kate Bingham: ‘Ne nuk do të kthehemi plotësisht në normalitet para vitit 2022’

Kate Bingham: ‘Ne nuk do të kthehemi plotësisht në normalitet para vitit 2022’

11:58, 14/10/2020

Kreu i taksforcës së vaksinës të Mbretërisë së Bashkuar, Kate Bingham është shprehur për BBC se jeta nuk do të kthehet plotësisht në normalitet para fundit të 2021.

Por Kate Bingham tha se Mbretëria e Bashkuar duhet të ketë një jetë me afër normales sesa bllokimi.

Gjithashtu ajo u shpreh se një vaksina mund të jetë në dispozicion në fund të këtij viti, por si fillim do të shpërndahet në grupin e personave vunerabël, para se të shpërndahet në popullatën e gjerë.

Zonja Bingham tha:

"Unë mendoj se nuk ka shumë të ngjarë që njerëzit do të mbrohen përgjithmonë ... është e mundur që ne do të duhet të vazhdojmë të ri-vaksinojmë njerëzit pasi ata të kenë bërë një vaksinim fillestar në mënyrë që të ruajnë imunitetin".

Ajo shtoi se shpejtësia e kërkimit të një vaksine nuk do të nënkuptojë kompromentimin e sigurisë.

Po kush është Kate Bingham? 

Kate Bingham u bashkua me Investitorët e SV Shëndetësisë në 1991 dhe është një nga 7 deputetët që menaxhojnë fonde të shumta të kapitalit sipërmarrës, përfshirë Fondin e Mjekësisë së Ndikimit, Fondin e Zbulimit të Dementisë (DDF) dhe një fond publik (Trusti Ndërkombëtar i Bioteknologjisë) për investime në shkencat e jetës.
 
Kate bashkë-udhëheq investimet dhe aktivitetet e bioteknologjisë në BE dhe shërben / d në bordet e kompanive në MB, SH.B.A., Irlanda, Suedia dhe Gjermania. Investimet e saj përfshijnë projekte të zbulimit dhe zhvillimit të ilaçeve me molekula të vogla, bioterapeutike dhe terapi gjenesh, si dhe platforma të zbulimit të barnave në një gamë të gjerë të zonave klinike. Në 29 vitet e saj në SV, investimet bioteknike të Kate kanë rezultuar në fillimin e gjashtë ilaçeve për trajtimin e pacientëve me sëmundje inflamatore dhe autoimune dhe kancer.
 
Para se të bashkohej me SVHI, Kate punoi në zhvillimin e biznesit për Vertex Pharmaceuticals, një kompani bioteknologjike në Cambridge, MA dhe në Monitor Company, një firmë këshilluese strategjie. Kate ka një diplomë të klasit të parë në Biokimi nga Universiteti i Oksfordit dhe është diplomuar në Shkollën e Biznesit në Harvard me një MBA (Baker Scholar).

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco