CDF dorëzon në IKSHPK 1050 teste molekulare për COVID-19

CDF dorëzon në IKSHPK 1050 teste molekulare për COVID-19

18:29, 23/09/2020

Sot në Institutin Kombëtar Fondi për Zhvillimin e Komunitetit (CDF) ka bërë dorëzimin e 1050 testeve molekulare për Covid- 19 për GeneXpert në IKSHPK.

Testet molekulare janë siguruar nga fondet e mekanizmit C19RM të Fondit Global, të zbatuara nga Programi i HIV-it në CDF, shkruan Syri.net Kosova.

"Këto teste janë një nga teknologjitë më të reja dhe më të sakta të testimit molekular për Covid -19.
Testet janë të shpejta dhe shfrytëzojnë aparaturën GeneXpert të dhuruar për IKSHPK nga Granti i Fondit Global për Programin e Tuberkulozit, të menaxhuar nga CDF", thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Postimi i plotë:

CDF SOT DORËZON NË IKSHPK 1050 TESTE MOLEKULARE PËR COVID-19 Sot në Institutin Kombëtar Fondi për Zhvillimin e...

Posted by Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës on Wednesday, September 23, 2020

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco