Vala e dytë e pandemisë Covid 19/ Australia një histori suksesi shembulli për tu ndjekur

Vala e dytë e pandemisë Covid 19/ Australia një histori suksesi shembulli për tu ndjekur

14:47, 21/09/2020

Daniel Andrews, kryeministri i shtetit Australian të Victoria, deklaroi një bllokim mbi koronavirusin ndërsa disa aktivistë e etiketuan atë si "diktator" .

Sondazhet tregojnë që Andrews - një politikan i Partisë së Punës që ka drejtuar shtetin e dytë më të madh të Australisë që nga viti 2014 - ka mbetur popullor me Viktorianët gjatë gjithë bllokimit,dhe këtë javë qasja e tijë e vijës së ashpër u justifikua plotësisht.

Të dielën, Victoria regjistroi vetëm 11 raste të reja me koronavirus, nga mbi 670 në kulmin e shpërthimit më të fundit muajin e kaluar.

Javën tjetër, Melburn do të fillojë heqjen e disa kufizimeve nëse rastet e reja mbeten nën një mesatare dyjavore prej 50 në ditë.

Por situata në Victoria vërteton se strategjia e bllokimit funksionon, duke pasur parasysh informacionin dhe sigurimet e duhura, njerëzit janë të gatshëm të bëjnë sakrificat e kërkuara për të përmbajtur virusin.

Ekziston gjithashtu një rezistencë e konsiderueshme politike ndaj bllokimeve, apo edhe mbylljeve të pjesshme, në disa vende, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara , ku javën e kaluar Prokurori i Përgjithshëm William Barr tha se një mbyllje në të gjithë vendin do të ishte "ndërhyrja më e madhe në liritë civile" në histori "përveç skllavërisë "

Bllokimet e mundshme kanë provokuar gjithashtu reagime në Bashkimin Evropian dhe Mbretërinë e Bashkuar në ditët e fundit, megjithëse ka një rritje të numrit të rasteve në të gjithë kontinentin.

SHBA, megjithatë, mbetet vendi i goditur më keq në botë, me më shumë se 6.7 milion raste koronavirus dhe pothuajse 200,000 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins. Ndërsa ato shifra potencialisht rriten gjatë dimrit, dhe me gjithnjë e më pak arsye për të dalë jashtë, disa njerëz mund të fillojnë të rishikojnë ndjenjën e tyre anti-bllokim.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco