Tjetër rekord në Francë, 13 500 të infektuar me Covid 19 në 24 orët e fundit

Tjetër rekord në Francë, 13 500 të infektuar me Covid 19 në 24 orët e fundit

14:06, 21/09/2020

Franca konfirmoi gati 13,500 raste të reja COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, duke vendosur një tjetër rekord ditor në numrin e infeksioneve në vend që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

Sipas Santé France, autoriteti shëndetësor francez, 13,498 raste të reja të COVID-19 u raportuan në 24 orë, 283 më shumë se një ditë më parë kur u vendos një rekord i mëparshëm me 13,215 raste.

Rastet e reja e çojnë numrin e përgjithshëm të rasteve të regjistruara të virusit në Francë në 442,194.

Numri i njerëzve që kanë vdekur nga virusi gjithashtu u rrit me 26 persona duke sjellë vdekjet totale nga COVID-19 në Francë në 31,274 që nga Marsi

Autoritetet ia kanë atribuar rritjen e rasteve të raportuara testimeve në shkallë më të gjerë pasi qeveria franceze i bëri ata të lirë dhe një qarkullim më të shpejtë të virusit.

Franca ka vazhduar të shohë një rritje të përditshme të rasteve me shkallën e testeve pozitive që rritet në 5.6 përqind, më e larta që ka qenë në ditët e fundit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco