Greqi: Mbi 200 refugjatë rezultojnë me koronavirus në kampin e ri në Lesbos

Greqi: Mbi 200 refugjatë rezultojnë me koronavirus në kampin e ri në Lesbos

13:31, 21/09/2020

Zëdhënësi i qeverisë së Greqisë thotë se më shumë se 200 njerëz kanë rezultuar pozitivë me koronavirus midis mijëra azilkërkuesve të pranuar në një kamp të ri në ishullin e Lesbos pasi i vjetri u dogj.

Duke folur gjatë një konferencë shtypi të hënën, Stelios Petsas tha se 7,064 njerëz që hynë në kampin e ri në Kara Tepe ishin testuar dhe 243 prej tyre u gjetën pozitivë.

Mosha mesatare e atyre që u konfirmuan pozitivisht ishte 24, dhe shumica ishin asimptomatike, tha Petsas. 160 njerëz të tjerë, kryesisht policë dhe staf administrativ, të cilët kishin rënë në kontakt me migrantët, u testuan dhe të gjithë ishin negativë për virusin.

Petsas tha se rastet pozitive nga Lesbos do të shtohen të hënën në shifrat zyrtare të koronavirusit të Greqisë. Autoritetet shëndetësore lëshojnë çdo ditë në mbrëmje statistikat e përhapjes së virusit.

Më shumë se 12,000 azilkërkues mbetën të pastrehë gati dy javë më parë pasi zjarret në dy netë të njëpasnjëshme shkatërruan kampin famëkeq të mbipopulluar Moria. Autoritetet greke kanë thënë që zjarret u vunë qëllimisht nga një grup i vogël afganësh të zemëruar nga bllokimi dhe urdhrat e izolimit të vendosura pasi 35 njerëz në kamp rezultuan pozitivë për Covid-19.

Emigrantët kaluan disa net duke fjetur përafërt buzë një rruge në strehimore të improvizuara dhe mbajtën të paktën dy protesta, ku morën pjesë mijëra, për të kërkuar që të lejoheshin të largoheshin nga ishulli.

Greqia ka pasur pak më shumë se 15,000 raste pozitive të konfirmuara dhe 338 vdekje në këtë vend  me afro 11 milionë banorë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco