Ulen lehtë vdekjet në 24 orë/ Britania njofton 177 viktima nga Covid-19

Ulen lehtë vdekjet në 24 orë/ Britania njofton 177 viktima nga Covid-19

16:40, 29/05/2020

Ditën e sotme, Britania njoftoi 177 vdekje nga Covid-19, duke rritur numrin zyrtar të viktimave nga koronavirusi në 38,000, pasi të dhënat e ndara tregojnë se numri i vërtetë i viktimave është të paktën 10,000 më i lartë.

Zyrtarët e Departamentit të Shëndetësisë ende nuk kanë konfirmuar numrin përfundimtar ditor, i cili pritet të jetë shumë më i lartë sepse merr parasysh vdekjet në të gjitha mjediset.

Numri paraprak llogaritet duke shtuar numrat e vdekjeve individuale të secilit prej kombeve.

Shefat e shëndetësisë të Anglisë regjistruan sot 149 vdekje nga koronavirusi në spitale, ndërsa Skocia njoftoi 15, Uells 10 dhe Irlandën Veriore tre në të gjitha mjediset, përfshirë shtëpitë e kujdesit.

Kjo do të thotë se numri zyrtar i viktimave tani është 38,014.

Shefat e shëndetësisë dje njoftuan 377 vdekje nga Covid-19 në të gjitha ambientet – duke e rritur numrin mesatar të vdekjeve ditore gjatë javës së kaluar në 256, nga rekordi i lartë i 943 i regjistruar gjatë kulmit të krizës në mes të prillit. Për krahasim, 351 vdekje u njoftuan të premten e kaluar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco