SHBA dhe Kina mbajtën bisedimet e para bërthamore pas 5 vjetësh, me sytë nga Tajvani

SHBA dhe Kina mbajtën bisedimet e para bërthamore pas 5 vjetësh, me sytë nga Tajvani

11:00, 21/06/2024

Hong Kong, 21 qershor - Mësohet se Shtetet e Bashkuara dhe Kina i kanë rifilluar bisedimet gjysmëzyrtare të armëve bërthamore në muajin mars të këtij viti, për herë të parë pas pesë vjetësh, me përfaqësuesit e Pekinit që u thanë homologëve amerikanë se nuk do të përdornin kërcënime atomike mbi Tajvanin, sipas dy delegatë amerikanë që morën pjesë..

Përfaqësuesit kinezë ofruan siguri pasi bashkëbiseduesit e tyre amerikanë ngritën shqetësimet se Kina mund të përdorë ose kërcënojë të përdorë armë bërthamore nëse përballet me disfatë në një konflikt mbi Tajvanin. Pekini e sheh ishullin e qeverisur në mënyrë demokratike si territorin e tij, një pretendim i hedhur poshtë nga qeveria në Taipei.

"Ata i thanë palës amerikane se ishin absolutisht të bindur se janë në gjendje të mbizotërojnë në një luftë konvencionale mbi Tajvanin pa përdorur armë bërthamore," tha studiuesi David Santoro, organizatori amerikan i bisedimeve të Track Two duke dhënë hollësira që po raportohen për herë të parë nga Reuters..

Pjesëmarrësit në bisedimet e Track Two janë përgjithësisht ish-zyrtarë dhe akademikë që mund të flasin me autoritetet mbi pozicionin e qeverisë së tyre, edhe nëse nuk janë të përfshirë drejtpërdrejt në vendosjen e tij. Negociatat qeveri me qeveri njihen si Track One.

Uashingtoni u përfaqësua nga rreth gjysmë duzinë delegatë, duke përfshirë ish-zyrtarë dhe studiues në diskutimet dy-ditore, të cilat u zhvilluan në sallën e konferencave të një hoteli në Shangai.

Pekini dërgoi një delegacion studiuesish dhe analistësh, i cili përfshinte disa ish-oficerë të Ushtrisë Çlirimtare Popullore.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha në përgjigje të pyetjeve të Reuters se bisedimet e Track Two mund të jenë "të dobishme". Departamenti nuk mori pjesë në takimin e marsit edhe pse ishte në dijeni të tij, tha zëdhënësi.

Diskutime të tilla nuk mund të zëvendësojnë negociatat zyrtare "që kërkojnë nga pjesëmarrësit të flasin me autoritetet për çështje që shpesh janë shumë të ndarë brenda qarqeve të qeverisë (kineze)", tha zëdhënësi.

Anëtarët e delegacionit kinez dhe Ministria e Mbrojtjes e Pekinit nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Diskutimet jozyrtare midis fuqive të armatosura bërthamore u zhvilluan me SHBA-në dhe Kinën në mosmarrëveshje për çështje të mëdha ekonomike dhe gjeopolitike, me liderët në Uashington dhe Pekin që akuzuan njëri-tjetrin se merren me keqbesim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco