Felipe VI i Spanjës/ Më popullor se çdo politikan

Felipe VI i Spanjës/ Më popullor se çdo politikan

16:05, 20/06/2024

Mbreti Felipe i Spanjës është më popullor se çdo politikan i vendit pasi ai punon për të distancuar veten nga e kaluara skandaloze e babait të tij. Felipe VI ka arritur një mbështetje prej 6.6 nga 10 pikë, dukshëm më lart se çdo lider i partisë, prej të cilëve askush nuk arriti mbi pesë pikë.

Vetëm vajza më e madhe e Felipes, princesha Leonor, e rivalizoi për sa i përket popullaritetit duke barazuar rezultatin e tij. Trashëgimtarja 18-vjeçare e fronit ka luajtur një rol më të spikatur publik gjatë vitit të kaluar mes stërvitjeve të ushtrisë.

Admirimi i Felipes vjen ndërsa ai punon për të rregulluar imazhin e monarkisë. Mbreti Juan Carlos, i cili pati një mbështetje më të ulët prej 2.9 pikësh, shkoi në mërgim të vetëimponuar në Emiratet e Bashkuara Arabe në vitin 2020 pasi prokurorët spanjollë hetuan përfshirjen e tij në krime të supozuara financiare. Skandalet risollën një debat nëse Spanja duhet të ketë një monarki. Felipe që atëherë ka hequr Juan Carlos-in, të cilin publiku gjithashtu nuk e ka falur për aferat e tij të shumta, nga lista e pagave të shtëpisë mbretërore për të ndihmuar në rregullimin e imazhit të kurorës spanjolle.

Sondazhi, i kryer nga IMOP Insights për gazetën online El Confidencial, tregoi se monarkët e tjerë të lartë ishin gjithashtu më popullorë se politikanët. Nëna e mbretit Felipe, mbretëresha Sofia, pati një mbështetje prej 6.0 pikësh, njësoj si vajza më e vogël e mbretit, e quajtur gjithashtu Sofía. Bashkëshortja mbretëreshë e Felipes, Letizia, arriti 5.9 pikë.

Ndjesia e integritetit

Duke folur në një drekë festive në pallatin mbretëror të Madridit të mërkurën, mbreti Felipe tha se udhëhiqej nga një ndjesi "integriteti" gjatë dekadës së tij në fron.

"Kjo do të thotë të jemi besnikë ndaj parimeve dhe vlerave tona në të gjitha vendimet tona dhe të pranojmë koston personale të veprimeve tona", tha mbreti 56-vjeçar.

 

Në vitin 2020, Felipe ndaloi së i paguar para e babait të tij nga buxheti i familjes mbretërore dhe tha se nuk do të pranonte asnjë trashëgimi financiare nga Juan Carlos, pasi u zbulua se ish-mbreti kishte caktuar të birin si trashëgimtar të llogarive offshore. Mbreti Felipe i hoqi motrës së tij Cristina titullin e Dukeshës së Palmas kur ajo u gjykua për mashtrim fiskal, edhe pse në fund nuk doli fajtore. Sondazhet tregojnë vazhdimisht se rreth 40 për qind e spanjollëve favorizojnë një republikë dhe se ka më pak entuziazëm për monarkinë tek të rinjtë.

Një sondazh nga kompania e sondazheve Sigma Dos për gazetën El Mundo këtë javë tregoi se dy të tretat e spanjollëve mendojnë se mbreti Felipe e përfaqëson mirë vendin. Por një shumicë e madhe mendon se përpjekjet e Felipes për të pastruar imazhin e monarkisë në Spanjë janë ende të pamjaftueshme; 39 për qind pranuan se heqja e privilegjeve të Juan Carlos-it dhe Cristina-s kishte ndihmuar në rigjenerimin e Kurorës, por nuk ishin të mjaftueshme, ndërsa 33 për qind thanë se këto lëvizje nuk kishin qenë aspak efektive.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco