BE dhe Ukraina zgjerojnë regjimin e lirë për transportin e mallrave

BE dhe Ukraina zgjerojnë regjimin e lirë për transportin e mallrave

13:51, 20/06/2024

20 qershor - Ukraina dhe Komisioni Evropian kanë zgjatur një marrëveshje për liberalizimin e mallrave, duke lejuar hyrjen pa pasur nevojë për leje të ngarkesave të Ukrainës në Bashkimin Evropian edhe për një vit tjetër, tha të enjten kryeministri i Ukrainës.

Denys Shmyhal tha në X se marrëveshja parashikonte mundësinë e një zgjatje automatike deri në fund të vitit 2025.

"Ky është një hap i rëndësishëm drejt integrimit të Ukrainës në zonën e BE-së, rritjes së eksporteve dhe importeve evropiane të Ukrainës, forcimit të ekonomisë dhe stabilitetit," tha Shmyhal në platformën sociale X.

Ukraina dhe Bashkimi Evropian nënshkruan një marrëveshje për regjimin e lirë më 29 qershor 2022 dhe e kanë rinovuar marrëveshjen çdo vit.

Marrëveshja anulon kërkesën që transportuesit ukrainas të marrin lejet përkatëse për transportin dypalësh dhe tranzit drejt BE-së dhe shmang ndalimin e eksportit të produkteve ukrainase përmes pikave të kontrollit rrugor.

Regjimi ishte kritik në një situatë ku portet ukrainase të Detit të Zi, kyç për importet dhe eksportet, u bllokuan pas pushtimit rus në shkurt 2022.

Megjithatë, rritja e mprehtë e trafikut nëpër kufijtë e Ukrainës me BE-në ka shkaktuar protesta nga transportuesit në vendet fqinje.

Mijëra kamionë që transportonin mallra ndaluan punën për javë të tëra në pikat kufitare të Polonisë me Ukrainën për shkak të protestave që filluan nëntorin e kaluar dhe vazhduan me ndërprerje për disa muaj.

Protestuesit donin t'i jepnin fund aksesit pa leje të kamionistëve ukrainas në BE, duke thënë se shoferët ukrainas po ulnin çmimet e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco