105 vjeçarja merr diplomën master në Stanford: E kam pritur gjatë për këtë

105 vjeçarja merr diplomën master në Stanford: E kam pritur gjatë për këtë

12:11, 20/06/2024

Një grua 105-vjeçare mori diplomën e saj master nga Stanford Graduate School of Education (GSE) pasi filloi mësimin në shkollë në 80 vjet më parë.

Virginia “Ginnie” Hislop kishte klasat e nevojshme në Stanford në vitet 1940.

Pak para se të jepte tezën e fundit të masterit, shpërtheu Lufta e Dytë Botërore e cila ndikoi në planetin e saj për t'u diplomuar.

I dashuri i saj i atëhershëm George Hislop u thirr për të dashur në luftë, duke bërë që Ginnie Hislop të linte shkollën për t'u martuar me të.

Ajo përfundimisht ndihmoi në luftën dhe u përqendrua në familjen e saj.

Ndërsa lundronte jetën me familjen e saj, e cila është dy fëmijë, katër nipër e mbesa dhe nëntë stërnipër, Ginnie Hislop gjithashtu shërbeu në bordet e shkollave dhe kolegjeve në shtetin e Washingtonit për dekada.

Gjatë rrugës, Stanford hoqi dorë nga kërkesa e tezës dhe Ginnie Hislop në një fond u kthye në shkollë për t'u diplomuar, duke ecur në skenë të dielën, më 16 qershor, për të pranuar masterin e saj të arteve në arsim.

Kur asaj iu dorëzua diploma nga Dekani i GSE Daniel Schwartz, Ginnie Hislop dëgjohej duke thënë:

“Zoti im, e kam pritur gjatë për këtë”.

Duke folur për “Good Morning America” në një intervistë që u transmetua të mërkurën, Ginnie Hislop tregoi se sa e kënaqshme ndihej për momentin historik të shumëpritur.

“Modestia e rreme nuk ka qenë gjithmonë një nga problemet e mia”, tha ajo.

“Ndjeva se e meritoja dhe isha i kënaqur që e mora”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco