BE bie dakord për sanksione të reja ndaj Rusisë, godet mbi gazin e lëngët për herë të parë

BE bie dakord për sanksione të reja ndaj Rusisë, godet mbi gazin e lëngët për herë të parë

10:38, 20/06/2024

Belgjika, Franca dhe Spanja janë pikat kryesore të hyrjes për gazin e lëngët rus.

Bashkimi Evropian ra dakord të enjten të vendosë një grup të ri sanksionesh kundër Rusisë, duke synuar për herë të parë furnizimet me gaz natyror të lëngshëm, të cilin disa shtete anëtare vazhdojnë ta blejnë pavarësisht se lufta në Ukrainë është në vitin e tretë.

Sanksionet që thyejnë tabutë përfaqësojnë paketën e 14-të të zbatuar që nga shkurti i vitit 2022 dhe vijnë në një kohë delikate në fushën e betejës, kur trupat ruse po përpiqen të kapin momentin e tyre të ripërtërirë për të korrur fitore të mëtejshme territoriale.

Paketa është rezultat i negociatave të stërzgjatura midis ambasadorëve, të cilët kaluan javë të tëra duke bërë pazare mbi detaje shumë teknike.

Miratimi u vonua disa herë për shkak të rezervave të shprehura nga disa vende, përfshirë Hungarinë, e cila ishte zotuar të bllokonte çdo sanksion në sektorin e energjisë.

Megjithatë, pengesa e fundit ishte Gjermania, e cila imponon detyrime për kompanitë për të parandaluar anashkalimin.

Brukseli humbi dy afate të vetë-imponuara – G7 në Itali dhe Samitin e Paqes në Zvicër – për t’i dhënë Gjermanisë më shumë kohë për të zgjidhur gjërat. Të enjten në mëngjes, vendi sinjalizoi se shqetësimet e tij ishin kaluar, duke hapur rrugën për marrëveshjen.

Megjithatë, kufizimi i gazit të lëngët i mungonte  një ndalimi i përgjithshëm i importit, siç bëri më parë blloku me qymyrin dhe naftën detare, dy nga burimet më të mëdha të të ardhurave të Moskës.

Në vend të kësaj, kompanitë e BE-së do të lejohen të blejnë gazit natyror rus, por do t'u ndalohet rieksportimi i tij në vende të tjera, një praktikë e njohur si trans-dërgesë.

Qendra për Kërkime mbi Energjinë dhe Ajrin e Pastër (CREA), një organizatë e pavarur që gjurmon lëndët djegëse fosile ruse, vlerëson se në vitin 2023 blloku pagoi 8.3 miliardë euro për 20 miliardë metra kub gaz rus, që përfaqëson 5% të totalit të konsumit të gazit.

Belgjika, Franca dhe Spanja ishin pikat kryesore të hyrjes për gazin e lëngët natyror rus.

Sanksionet e reja të BE-së synojnë të frenojnë këtë biznes fitimprurës dhe të kufizojnë aftësinë e Rusisë për të mbledhur fonde për luftën e saj të shtrenjtë të gjithanshme kundër Ukrainës.

Dënimet vënë në shënjestër gjithashtu tre projekte gazi me bazë në Rusi që nuk janë ende funksionale, të cilat Reuters i ka identifikuar më parë si Arctic LNG 2, Ust Luga dhe Murmansk.

Për më tepër, vendet anëtare ranë dakord për masa më të rrepta për të goditur anashkalimin dhe mbylljen e zbrazëtirave të mbetura të hapura në 13 paketat e mëparshme të sanksioneve, një streh i përhershëm në Bruksel.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco