FOTO/ Putin dhe Kim-Jong Un, një shfaqje e çmendur propagandistike

FOTO/ Putin dhe Kim-Jong Un, një shfaqje e çmendur propagandistike

10:13, 19/06/2024

BILD

Është një takim i despotëve horror: tirani i Kremlinit, Vladimir Putin është mysafir i mikut të tij, diktatorit Kim Jong-un në Korenë e Veriut.

Ky është një takim shumë i rrallë – kjo është hera e dytë që Putini është mysafir në Korenë e Veriut. Menjëherë pas marrjes së detyrës si president, udhëheqësi i Kremlinit u takua me babanë e Kim Jong-un, Kim Jong-il në vitin 2000.

Të mërkurën pasdite (me orën lokale), sundimtari i Kremlinit u prit me nderime ushtarake në sheshin Kim Il-sung. Një spektakël pompoz!

Mijëra koreano-veriorë duhej të paraqiteshin në shfaqjen e madhe të diktatorit, duke përfshirë një numër zyrtarësh të lartë ushtarakë, qindra ushtarë dhe fëmijë të të gjitha moshave që valëvitën flamujt rusë ndaj Putinit.

Gjatë vizitës së tij në Phenian, tirani i Kremlinit njoftoi një “dokument të ri bazë” midis dy vendeve: “Sot është miratuar një dokument i ri që do të vendosë themelet për marrëdhëniet tona afatgjata”, tha Putin, sipas medieve shtetërore ruse.

Moska dhe Pheniani kanë "bërë përparim të madh" në forcimin e marrëdhënieve të tyre dypalëshe.

Në të njëjtën kohë, diktatori i Koresë së Veriut siguroi Rusinë për mbështetjen e tij të plotë për luftën e agresionit në Ukrainë, me qëllim zgjerimin e bashkëpunimit ekonomik dhe ushtarak midis dy vendeve dhe formimin e një fronti të bashkuar kundër Uashingtonit.

Kim tha se marrëdhëniet midis Moskës dhe Phenianit janë edhe më të afërta sot se në kohën sovjetike, sipas mediave shtetërore, dhe e përshkroi vizitën e Putinit si një mundësi për të forcuar "miqësinë e zjarrtë".

Putin falënderoi Kim-in për mbështetjen dhe tha se të dy vendet do të nënshkruajnë marrëveshjen për të forcuar partneritetin e tyre pasi të dyja "luftojnë kundër politikës hegjemoniste imperialiste të Shteteve të Bashkuara dhe satelitëve të saj kundër Federatës Ruse".

Sundimtari rus nuk e fsheh më faktin se po bën marrëveshje armësh me Kim. “Ne e vlerësojmë shumë që Republika Popullore Demokratike e Koresë (që do të thotë: Koreja e Veriut) mbështet me vendosmëri operacionin special ushtarak në Ukrainë," shkroi Putin në një shkrim të botuar nga agjencia koreano-veriore e lajmeve "KCNA" dhe gazeta propagandistike "Rodong Sinmun”.

Në artikullin e tij, lideri i Kremlinit vlerëson Korenë e Veriut për mbrojtjen e interesave të saj “pavarësisht presionit ekonomik, provokimit, shantazhit dhe kërcënimeve ushtarake nga Shtetet e Bashkuara për dekada”.

Mediat propagandistike të Koresë së Veriut e përshkruan takimin midis dy liderëve si një ngjarje historike që demonstroi "pamposhtjen dhe qëndrueshmërinë" e miqësisë dhe unitetit të dy kombeve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco