10 të plagosur nga sulmi rus në Donetsk, vijojnë luftimet pranë Kharkivit

10 të plagosur nga sulmi rus në Donetsk, vijojnë luftimet pranë Kharkivit

11:00, 17/06/2024

Ushtria ruse sulmoi Donetskun të dielën duke shkaktuar 10 të plagosur. Siç raporton Ukrinform, këtë e ka raportuar në Facebook kreu i administratës shtetërore rajonale të Donetskut, Vadim Filashkin.

Sipas Filashkin, numri i përgjithshëm i viktimave deri më tani në rajonin e Donetskut (1,999 të vdekur dhe 5,039 të plagosur) jepet pa marrë parasysh Marijupol dhe Volnovakha. Siç raporton Ukrinform, pesë të rritur dhe dy fëmijë u plagosën në Nova Poltavka, distrikti Kramatorsk, Donetsk Oblast, pas sulmit të djeshëm rus.

Ndërkohë Rusia ka vijuar sulmet në Kharkiv, ku u godit Qendra e Rekreacionit për Fëmijë dhe u shkatërrua një ndërtesë. Sipas raporteve private, nuk ka viktima, tha Oleh Sinjehubov, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale, mëson Ukrinform.

“Rusët sulmuan rrethin e Kievit të Kharkiv rreth orës 23:50. Një nga ndërtesat e kompleksit rekreativ u dëmtua. Nuk ka raportime për viktima. Hetimi është në vazhdim”, thuhet në raport, transmeton Ukrinform.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco