Rrëshqitje dheu në Ekuador, gjashtë të vdekur dhe 30 të zhdukur

Rrëshqitje dheu në Ekuador, gjashtë të vdekur dhe 30 të zhdukur

09:45, 17/06/2024

Të paktën gjashtë persona kanë vdekur dhe 30 janë zhdukur si pasojë e rrëshqitjes së dheut në pjesën qendrore të Ekuadorit, në qytetin Banos de Agua Santa, sipas një njoftimi të autoriteteve.

Rrëshqitja e dheut u shkaktua nga një stuhi e fortë që përfshiu Amerikën Qendrore dhe Jugore të dielën, dhe paralajmërime për rrëshqitje dheu, përmbytje dhe rrëshqitje të dheut u lëshuan në disa vende.

Autoritetet në El Salvador lëshuan një paralajmërim për shkak të reshjeve të dendura dhe në Guatemala disa linja ajrore devijuan fluturimet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco