Biden dhe Zelensky nënshkruan një marrëveshje sigurie 10-vjeçare

Biden dhe Zelensky nënshkruan një marrëveshje sigurie 10-vjeçare

23:03, 13/06/2024

Presidenti amerikan, Joe Biden, si dhe Volodymyr Zelensky i Ukrainës kanë nënshkruar një marrëveshje dypalëshe sigurie 10-vjeçare që synon të ofrojë mbështetje për Kievin ndërsa mbrohet nga pushtimi rus.

Sipas mediave të huaja,  marrëveshja u nënshkrua në margjinat e samitit të sotëm të G7.

Ai përcakton se të dy qeveritë do të takohen brenda 24 orëve në nivele të larta për të diskutuar çdo përgjigje në rast të një sulmi të armatosur kundër Ukrainës.

Ajo shihet gjithashtu si “mbështetje e një ure për anëtarësimin përfundimtar të Ukrainës në aleancën e NATO-s”, thuhet në tekst.

E Zelensky ka vlerësuar se sot është një “ditë vërtet historike” dhe se marrëveshja e sigurisë është marrëveshja më e fortë që nga pavarësia e Ukrainës.

Ai ka falënderuar Bidenin për udhëheqjen e tij dhe thotë se marrëveshja do të krijojë vende pune si në SHBA ashtu edhe në Ukrainë.

Zelensky ka zhvilluar një takim dypalësh edhe me udhëheqësit britanikë.

Rishi Sunak dhe Volodymyr Zelensky ecën nëpër terrenin e samitit ku mbahet G7 për 10 minuta me kërkesë të kryeministrit britanik.

Siç thuhet më tej, ata folën gjatë dhe në thellësi për situatën në Ukrainë, ku biseda mori një ton serioz.

Ata u përqafuan në fund dhe Zelensky i uroi kryeministrit “gjithë të mirat”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco