Rikthehet 'lufta e ftohtë', pas Rusisë edhe SHBA nis demostrim force, çon nëndetëse me energji bërthamore në Kubë

Rikthehet 'lufta e ftohtë', pas Rusisë edhe SHBA nis demostrim force, çon nëndetëse me energji bërthamore në Kubë

21:46, 13/06/2024
Një nëndetëse e marinës amerikane ka mbërritur në Gjirin e Guantanamos në Kubë, në një shfaqje force, teksa një flotë luftarake ruse është mbledhur për stërvitjet e planifikuara në Karaibe.
Komanda Jugore e SHBA tha se USS Helena, një nëndetëse me energji bërthamore, mbërriti në ujërat pranë bazës amerikane në Kubë të enjten, vetëm një ditë pasi një fregatë ruse, një nëndetëse me energji bërthamore dhe një cisternë nafte kaluan në Gjirin e Havanës pas stërvitjeve në Oqeanin Atlantik.

Ndalesa është pjesë e një “vizite rutinë portuale” ndërsa nëndetësja udhëton nëpër rajonin e Komandës Jugore, thuhet në një postim në mediat sociale.

Anije të tjera amerikane gjithashtu kanë ndjekur dhe monitoruar stërvitjet ruse, të cilat zyrtarët e Pentagonit thonë se nuk përfaqësojnë një kërcënim për Shtetet e Bashkuara.

“Kjo nuk është një surprizë. Ne i kemi parë ata të bëjnë këto vizita portuale më parë,” tha zëdhënësja e Pentagonit Sabrina Singh të mërkurën kur u pyet për stërvitjet ruse.

“Ne sigurisht e marrim seriozisht, por këto ushtrime nuk përbëjnë kërcënim për Shtetet e Bashkuara”, theksoi ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco