OBSH: Uria masive është ‘rrezik shumë real’ në disa rajone të Sudanit

OBSH: Uria masive është ‘rrezik shumë real’ në disa rajone të Sudanit

08:53, 13/06/2024

Uria masive është një “rrezik shumë real” në disa rajone të Sudanit të shkatërruar nga lufta , ku konflikti ka bërë që ndihma mjekësore të jetë gjerësisht e padisponueshme, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Luftimet shpërthyen në kryeqytetin Khartoum në prill 2023 dhe u përhapën shpejt në të gjithë vendin, duke rindezur gjakderdhjen etnike në rajonin perëndimor të Darfurit dhe duke detyruar miliona njerëz të largohen.

 “Njerëzit po vdesin nga mungesa e aksesit në shërbimet thelbësore dhe ilaçet, ndërkohë që ekziston një rrezik shumë real i urisë masive në disa rajone”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros tha se më shumë se 70 për qind e spitaleve në shtetet e prekura nga konflikti të Sudanit dhe 45 për qind e objekteve shëndetësore në pesë shtete të tjera nuk funksionojnë.

“Të tjerët janë të mbingarkuar me njerëz që kërkojnë kujdes,” shtoi ai.

“Shërbimet kritike, duke përfshirë kujdesin shëndetësor të nënës dhe fëmijës, menaxhimin e kequshqyerjes së rëndë akute dhe trajtimin e pacientëve me kushte kronike, janë ndërprerë në shumë fusha.”

Agjencitë e OKB-së paralajmëruan muajin e kaluar se Sudani ishte në rrezik të menjëhershëm nga uria, me rreth 18 milionë njerëz të uritur, duke përfshirë 3.6 milionë fëmijë që ishin të kequshqyer rëndë.

Konflikti ka shkaktuar atë që OKB-ja e përshkruan si kriza më e madhe e shpërnguljeve në botë, me afro 10 milionë njerëz të zhvendosur brenda vendit dhe 2 milionë të tjerë që ikën në vendet fqinje.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco