Djali i tij u shpall fajtor për 3 vepra, Joe Biden: Do respektoj vendimin e gjykatës

Djali i tij u shpall fajtor për 3 vepra, Joe Biden: Do respektoj vendimin e gjykatës

08:16, 12/06/2024

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se do të respektojë vendimin e një jurie në SHBA, e cila ka shpallur djalin e tij fajtor për krime me armë, pas një gjyqi njëjavor që ‘trazoi’ familjen presidenciale.Advertisement -

Sipas mediave të huaja, juria prej 12 personash e shpalli Hunter Biden, 54 vjeç, fajtor se kishte gënjyer për përdorimin e drogës në një formular gjatë blerjes së një pistolete në vitin 2018. Ai përballet me burgim të mundshëm pas vendimit, i cili shënoi ndjekjen e parë penale të fëmijës së një Presidenti në detyrë.

Dënimi i tij për të tre akuzat për krime vjen ndërsa Presidenti Biden bën fushatë për rizgjedhje në nëntor dhe më pak se dy javë pasi rivali i tij në zgjedhje, Donald Trump u dënua vetë për një krim në Nju Jork.

Ndërsa Presidenti Biden nuk mori pjesë në gjyqin në Delaware, shumë anëtarë të familjes, përfshirë Zonjën e Parë Jill Biden, shkuan rregullisht. Gruaja, motra dhe xhaxhai i Hunter Biden ishin të gjithë të pranishëm për ta mbështetur atë gjatë procesit.

Presidenti Biden fluturoi për në Wilmington, Delaware, pas vendimit, ku ai përshëndeti dhe përqafoi djalin e tij në asfalt.

“Unë jam president, por jam edhe baba. Jill dhe unë e duam djalin tonë dhe jemi shumë krenarë për njeriun që ai është sot”, tha Biden në një deklaratë. Biden shtoi se ai do të “pranonte rezultatin e këtij rasti dhe… do të vazhdojë të respektojë procesin gjyqësor, ndërsa çështja ndaj Hunter shqyrtohet një Apel”.

Presidenti Biden më herët përjashtoi mundësinë e faljes së djalit të tij, gjyqi i të cilit transmetoi detaje të turpshme pasi prokurorët kërkuan të tregonin se ai po përdorte kokainë në kohën kur bleu armën.

Juristët dëgjuan nga ish-gruaja e tij, Kathleen Buhle, dhe një ish e dashura, Zoe Kestan, e cila përshkruante konsumimin e shpeshtë të drogës nga ana e tij, që dëmtoi miqtë dhe familjen e tij. Mesazhe me tekst që përshkruanin varësinë e tij dhe fotografi, disa ku shfaqnin një Hunter Biden gjysmë të zhveshur, u shfaqën gjithashtu në gjykatë.

Vendimi të martën shkaktoi reagime të menjëhershme politike, duke përfshirë edhe nga republikanët në Kongres, të cilët kanë kaluar vite duke hetuar sjelljen dhe lidhjet e biznesit të Hunter Biden.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco