Donald Trump është kthyer në një problem për elitat amerikane

Donald Trump është kthyer në një problem për elitat amerikane

15:00, 11/06/2024

Nga Dmitry Drize, vëzhgues politik i Kommersant FM

Donald Trump synon të vazhdojë fushatën e tij zgjedhore në SHBA, pavarësisht vendimit të fajësisë nga juria në gjyqin e tij në Nju Jork. Ish-presidenti e ka deklaruar veten të burgosur politik dhe këmbëngul se procesi ndaj tij ishte i montuar. Trump rrezikon burgun. Seanca gjyqësore e radhës do të mbahet me 11 korrik.

Është e drejtë të thuhet se situata parazgjedhore në Amerikë ka arritur në një fazë tensionesh të rritura. Selia e shtabit elektoral të Trump-it mblodhi më shumë se 50 milionë dollarë brenda një dite pas dënimit të tij.

Pra, cili do të jetë dënimi i tij? Teorikisht, ai mund të shkojë në burg. Sipas kushtetutës së SHBA-së, kjo nuk e pengon një kandidat të kandidojë në zgjedhje dhe, edhe nëse fiton, të udhëheqë vendin.

Duket e pabesueshme, por në realitetin e sotëm, çdo gjë është e mundur, përfshirë edhe këtë. Dhe nëse një gjë e tillë do të ndodhte, do të ishte një dështim serioz i botës perëndimore dhe gjithçka që lidhet me të. Nga të gjitha këndvështrimet.

Pra, me shumë mundësi, nuk do të lejohet të ndodhë. Megjithatë, mbështetësit e Trump-it e kanë bërë të qartë se akuza vetëm sa ka rritur popullaritetin e tij. Pra, rezulton se nuk është vetëm Rusia që i do të persekutuarit. Amerika po ashtu. Edhe pse është pa dyshim e parakohshme të thuhet diçka tani, sepse rezultati i betejës nuk është aspak i qartë. Ose ndoshta është vetëm fillimi.

Por këtu është gjëja interesante: është një populist i dukshëm me një reputacion të njollosur, i cili është i paparashikueshëm dhe përgjithësisht një personazh negativ, por mbetet popullor. Pse ndodh kjo? Sepse bota demokratike është në mëshirën e ideve ndonjëherë krejtësisht të çmendura.

Nuk duhet të shkosh larg për shembuj: universitetet kryesore amerikane janë përfshirë në demonstrata pro-palestineze, megjithatë askush nuk interesohet për atë që ndodhi më 7 tetor. Huthit në Jemen po bombardojnë aeroplanmbajtëset amerikane, as më shumë e as më pak. Dhe Uashingtoni mezi reagon. Qeveritë demokratike tolerojnë pothuajse gjithçka për sa kohë nuk ka luftë. Kjo është ajo që çon në kolapsin e demokracive dhe ngritjen e liderëve populistë autoritarë. Por mjaft me të vërtetat e dukshme.

Vazhdojmë. Trump është kthyer në një problem të madh për elitat amerikane.

Pra, ndoshta ekziston një plan hap pas hapi për ta larguar butësisht nga pushteti. Ja një formulë: tërhiqeni nga zgjedhjet në këmbim të heqjes së padive. Por problemi është se ka ligje, kushtetuta dhe instrumente të tjera në vend që nuk e lejojnë këtë. Dhe publiku nuk do ta kuptojë. Ata do ta mbështesin Trump-in edhe më shumë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco