Biden thirrje Hamas të pranojë marrëveshjen e armëpushimit

Biden thirrje Hamas të pranojë marrëveshjen e armëpushimit

09:15, 11/06/2024

Presidenti amerikan Joe Biden i ka bërë thirrje Hamasit të tregojë se dëshiron t’i japë fund luftimeve në Gaza duke pranuar marrëveshjen e armëpushimit që u miratua dje nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

“Këshilli i Sigurimit i OKB-së sapo miratoi rezolutën tonë që i bën thirrje Hamasit të pranojë marrëveshjen për të vendosur një armëpushim të kombinuar me lirimin e pengjeve,” shkroi Biden në X.

“Hamasi thotë se dëshiron një armëpushim. Kjo marrëveshje është një mundësi për të provuar se ata e duan këtë.”

Hamasi lëshoi ​​një deklaratë duke përshëndetur rezolutën e OKB-së pak pasi ajo kaloi, duke thënë se ishte gati të bashkëpunonte me ndërmjetësit për zbatimin e parimeve të planit.

Marrëveshja, e përshkruar nga Biden në fund të majit do të ndodhte në tre faza.

Faza e parë e marrëveshjes do të ishte një armëpushim gjashtëjavor, e dyta lirimi i pengjeve të mbetura nga Gaza dhe e treta dhe e fundit, një plan rindërtimi për Gazën.

Rezoluta kaloi me 14 vota pro dhe vetëm Rusia abstenoi nga votimi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco