Kush është Jordan Bardella, lideri 28-vjeçar i ekstremit të djathtë në Francë?

Kush është Jordan Bardella, lideri 28-vjeçar i ekstremit të djathtë në Francë?

13:59, 10/06/2024

Jordan Bardella, lideri i partisë së ekstremit të djathtë që i dha një goditje vendimtare aleancës së Presidentit Emmanuel Macron në zgjedhjet evropiane, është një 28-vjeçar karizmatik i njohur nga ndjekësit e tij si një figurë transformuese.

Jordan Bardella, i cili mori drejtimin e Tubimit Kombëtar (Rassemblement National) në 2022, pati një ndikim të rëndësishëm në zgjedhjet evropiane duke siguruar dy herë më shumë vota se aleanca centriste e Presidentit Macron.

“Bashkatdhetarët tanë kanë shprehur dëshirën për ndryshim”, tha Bardella. "Emmanuel Macron është sonte një president i dobësuar."

Ai ka lindur në vitin 1995 në periferi të Parisit, bir emigrantësh italianë dhe ka gëzuar një karrierë politike meteorike.

I ndikuar nga trazirat e dhunshme në periferitë franceze në vitin 2005, ai hyri në politikë në moshën 17-vjeçare, duke iu bashkuar partisë së ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, Tubimit Kombëtar (Rassemblement National). 

Dy vjet më vonë, ai u largua nga një kurs gjeografie për t'iu përkushtuar politikës. Ai shërbeu radhazi si këshilltar rajonal, zëdhënës, nënkryetar i partisë, përpara se të drejtonte listën e Tubimit Kombëtar (Rassemblement National)  në zgjedhjet evropiane 2019 kur ishte vetëm 23 vjeç.

Në nëntor 2022, ai u zgjodh pasardhës i Marine Le Pen si president i partisë së ekstremit të djathtë.

Një vit më pas ai u emërua, për të dytën herë radhazi, si kandidati kryesor i Tubimit Kombëtar (Rassemblement National) – dhe pritet të qëndrojë në krye të partisë për shumë vite.

Bardella është i pari që drejton partinë kundër imigracionit Rally National, duke mos qenë anëtar i familjes Le Pen.

Marine Le Pen pasoi babain e saj në udhëheqjen e partisë në vitin 2011, përpara se ta përjashtonte atë nga partia në 2015 në përpjekje për ta distancuar atë nga skaji i saj më radikal, i ekstremit të djathtë.

Le Pen, e cila ishte nënkampione në dy zgjedhjet e fundit presidenciale, ka mbetur udhëheqëse e partisë në parlament dhe pritet të bëjë një përpjekje të mëtejshme për të qenë kryetare e shtetit francez në vitin 2027.

Por pasardhësi i saj i ri, po rezulton të jetë joshës më i madh, duke tërhequr një turmë më të re në moshë për të votuar për partinë. Narrativa e hartuar me përpikëri e Bardella ka kontribuar në përsosjen e imazhit të Tubimit Kombëtar (Rassemblement National) , një festë e drejtuar dikur nga Jean-Marie Le Pen nga një vilë e vendosur në një periferi të pasur në perëndim të kryeqytetit.

Ai e ka kultivuar personalitetin e tij në media, me paraqitjet televizive, dhe ka dëshmuar shkathtësi në platformat e mediave sociale - ku përdor tropika të tilla si muzika në trend, efektet zanore dhe videoklipe ad hoc, të cilat janë dëshmuar si terren pjellor për tërheqjen e votuesve të rinj.

Ai thotë për TikTok - ku ai krenohet me më shumë se një milion ndjekës - se e përdor platformën si një mjet "për të arritur tek të rinjtë që janë të depolitizuar dhe politizohen përmes mediave sociale".

Kandidat kryesor i Tubimit Kombëtar (Rassemblement National)  për zgjedhjet e BE-së, Jordan Bardella, bëri fushatë për kufizimin e lëvizjes së lirë të emigrantëve duke kryer kontrolle kufitare kombëtare dhe duke tërhequr rregullat e klimës së BE-së.

Partia nuk dëshiron më të largohet nga BE dhe euro, por synon ta dobësojë atë nga brenda.

I akuzuar në një debat televiziv para zgjedhjeve se po sjell fundin e BE-së, Bardella u kundërpërgjigj: "Unë nuk jam kundër Evropës. Unë jam kundër mënyrës se si funksionon Evropa".

Duke synuar një pozicion të rëndësishëm pushtetari në Evropë pas zgjedhjeve, Bardella e ka distancuar partinë e tij nga aleatja gjermane Alternativa për Gjermaninë (AfD), duke deklaruar se nuk do të rreshtohet më me këtë fraksion në Parlamentin Evropian pas një sërë polemikash.

Image

Presidenti francez i partisë së ekstremit të djathtë, Tubimi Kombëtar, Jordan Bardella në Parlamentin Evropian, më 16 janar 2024

Si një euroskeptik, ndoshta nuk është për t'u habitur që ai duket më pak i përkushtuar në punën e tij në Parlamentin Evropian, ku nuk ka iniciuar asnjë raport parlamentar dhe anashkalon tre të katërtat e mbledhjeve të komisionit të tij parlamentar.

Kritikët e akuzojnë atë se shpenzon shumë kohë për të kultivuar imazhin e tij publik, në kurriz të thellimit në çështje vendimtare politike.

Ligjvënësi evropian i ekstremit të majtë Manon Aubry e ka cilësuar atë si një "parlamentar fantazmë", duke përmendur mungesën e tij të shpeshtë nga dhoma evropiane gjatë pesë viteve të fundit./ar.sh/SYRI.NET

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco