Nata e dramës zgjedhore të Evropës mbyllet nga bomba e Macron

Nata e dramës zgjedhore të Evropës mbyllet nga bomba e Macron

07:54, 10/06/2024

Emmanuel Macron , presidenti i Francës, ka shpallur zgjedhje të parakohshme që erdhën si bombë, sepse u mund nga e djathta ekstreme në zgjedhjet evropiane - në një natë që në përgjithësi e pa qendrën e djathtë të forconte kontrollin në Parlamentin e BE-së.

"Kam vendosur t'ju kthej me votë, zgjedhjen e së ardhmes sonë parlamentare," i tha zoti Macron një popullsie franceze të shtangur, në një fjalim televiziv. “Prandaj unë po e shpërndaj Asamblenë Kombëtare”.

Partitë e ekstremit të djathtë të Evropës kishin pritur një rritje, dhe Partia e Lirisë së Austrisë ishte tashmë në rrugën e duhur për një fitore të ngushtë, fitore e paprecedentë kur Tubimi Kombëtar i Francës korri suksesin më të madh.

Tubimi Kombëtar, i kryesuar nga Marine Le Pen dhe Jordan Bardella, fitoi më shumë se 31% të votave - më shumë se dyfishi i Renaissance (Rilindjes) së Macron.

Por përtej Francës, historia më e gjerë e maratonës katër-ditore të votimit në Evropë u përkiste partive të qendrës së djathtë.

Ato forcuan shumicën e tyre në Parlamentin Evropian, me fitore në Gjermani, Greqi, Poloni dhe Spanjë dhe përparime të rëndësishme në Hungari, kundër kryeministrit dominues prej kohësh Viktor Orban.

"Qendra po mban, por është gjithashtu e vërtetë se ekstremet në të majtë dhe në të djathtë kanë fituar mbështetje," tha Ursula von der Leyen, kryetarja e qendrës së djathtë të Komisionit Evropian, tani gati për një mandat të dytë.

Kishte gjithashtu më pak sukses për të djathtën ekstreme në Holandë, ku Partia e Lirisë e populistit anti-islamik Geert Ëilders doli e dyta; dhe në Belgjikë ku separatisti Vlaams Belang humbi nga Aleanca nacionaliste e Re-Flemish.

Zonja von der Leyen tha se grupi i saj i qendrës së djathtë ishte një "spirancë e stabilitetit", por një rezultat i tillë kërkonte "përgjegjësi të madhe për partitë në qendër".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco