Ministri britanik i mbrojtjes takohet me homologun e ri ukrainas në Kiev

Ministri britanik i mbrojtjes takohet me homologun e ri ukrainas në Kiev

13:17, 28/09/2023

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Rustem Umerov tha të enjten se është takuar me homologun e tij britanik Grant Shapps në Kiev.

Ministrat, të cilët janë të dy të rinj në punët e tyre, folën për kërkesën e Ukrainës për rritjen e mbrojtjes ajrore, artilerisë dhe sistemeve anti-drone, tha Umerov në platformën X, e njohur më parë si Twitter.

"Dimri po vjen, por ne jemi gati. Së bashku më të fortë," tha Umerov.

Umerov shtoi se ai e informoi Shapps mbi përparimin e Kievit në përpjekjet e tij gjithëpërfshirëse kundërofensive në Ukrainën juglindore.

Më herët të enjten, Shapps u mblodh me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë vizitës së tij të paparalajmëruar në Ukrainë, sipas zyrës së Zelensky. Është e paqartë se kur të dy janë takuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco