Frikë në Itali, qindra tërmete godasin supervullkanin në Napoli

Frikë në Itali, qindra tërmete godasin supervullkanin në Napoli

20:12, 27/09/2023

Një vullkanolog kryesor ka paralajmëruar se mund të nevojiten evakuime masive në një qytet afër Napolit, i cili ndodhet në një të ashtuquajtur supervullkan dhe është goditur nga qindra tërmete të vogla javët e fundit.

Ekspertët thonë se nuk ka asnjë rrezik të menjëhershëm për një shpërthim atje, por ish-kreu i Observatorit të Vezuvit në Institutin Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV) Giuseppe De Natale ka bërë thirrje për kontrolle urgjente në ndërtesa pas aktivitetit të përsëritur sizmik që po lëviz tokën. me 1.5 centimetra në muaj, raportoi ai Reuters.

Një tërmet me magnitudë 4.2 goditi zonën herët sot, më i forti në 40 vjet në fushën vullkanike të njohur si Fushat Flegreane.

Campi Phlegrei, emri i të cilit rrjedh nga fjala greke për djegien, ndodhet përtej gjirit të Napolit nga Pompei, ku mali Vezuv vrau mijëra në vitin 79 pas Krishtit.

Megjithatë, është një vullkan shumë më i madh se mali Vezuv dhe nëse ndonjëherë do të shpërthejë me fuqi të plotë, ai mund të vrasë miliona.

Duke folur në cilësinë e tij personale, De Natale tha se herën e fundit që Campi Flegrei pësoi një shpërthim të ngjashëm tërmetesh në vitet 1980, rreth 40,000 njerëz u evakuuan përkohësisht nga Pozzuoli aty pranë, i cili tani ka një popullsi prej më shumë se 80,000.

Ai tha se nëse do të ndodhte një shpërthim, do të ishte një shpërthim shpërthimi me avull, i cili në përgjithësi është relativisht i dobët dhe pa magmë të re, të paktën fillimisht.

Pas tërmetit të së mërkurës, në zonë nuk pati shenja dëmtimesh strukturore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco