​  Eksodi biblik i armenëve nga Nagorno-Karabakh, njerëzit braktisin shtëpitë e tyre

​ Eksodi biblik i armenëve nga Nagorno-Karabakh, njerëzit braktisin shtëpitë e tyre

16:19, 27/09/2023

 

Më shumë se 50,000 njerëz janë larguar nga Nagorno-Karabakh në Armeni që nga 24 shtatori, u tha gazetarëve sot sekretari i shtypit i kryeministrit armen, Nazeli Baghdasarian.

“Deri më tani mbi Urën e Hakarit kanë kaluar 50,243 persona”. Rreth 5,700 njerëz përdorën strehim të përkohshëm të siguruar nga shteti”, tha Bagdasarjan, raporton RIA Novosti.

Ura ndodhet në korridorin e Laçinit, ku funksionon postblloku i Laçinit - pika e vetme e kontrollit në kufirin armeno-azerbajxhani.

 Sipas Jerevanit zyrtar, 120,000 njerëz jetonin në Nagorno-Karabakh përpara shtrëngimit të fundit të marrëdhënieve.

Azerbajxhani nisi një operacion ushtarak në Nagorno-Karabakh më 19 shtator, duke e quajtur atë "masa antiterroriste të natyrës lokale" për të rivendosur rendin kushtetues në rajon.

Jerevani i cilësoi këto veprime si agresion, duke thënë se nuk ka njësi armene në Nagorno-Karabakh.

Një ditë më vonë, me ndërmjetësimin e forcave paqeruajtëse ruse, u arrit një marrëveshje për një armëpushim dhe çarmatimi i formacioneve armene u theksua veçanërisht midis kushteve të armëpushimit.

Më 21 shtator, në qytetin e Azerbajxhanit Yevlakh u mbajt një takim i përfaqësuesve të armenëve të Karabakut me delegacionin e Azerbajxhanit, kushtuar integrimit të rajonit në Azerbajxhan.

Më 22 shtator, ata informuan Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë se formacionet e armatosura të Nagorno-Karabakh kishin filluar të dorëzonin armë dhe pajisje ushtarake nën kontrollin e forcave paqeruajtëse ruse.

Në të njëjtën ditë, ndihmësi i presidentit të Azerbajxhanit, Hikmet Hajiyev, tha se integrimi i armenëve të Karabakut në jetën ekonomike, politike dhe sociale të Azerbajxhanit do të jetë i vështirë dhe se duhet përgatitur për faktin se disa do të vendosin të largohen. .

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, në një takim me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan më 25 shtator, shprehu besimin se procesi i riintegrimit do të jetë i suksesshëm.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco