Britania përgatitet për stuhinë 'Agnes' pasi harta tregon se ku do të godasë vendin këtë javë shiu i dendur

Britania përgatitet për stuhinë 'Agnes' pasi harta tregon se ku do të godasë vendin këtë javë shiu i dendur

14:46, 25/09/2023

Stuhia e parë për këtë sezonit në Britani pritet të përfshijë këtë të mërkurë, duke sjellë erëra me shpejtësi 80 mph, 2,4 inç (60 mm) shi dhe një paralajmërim moti për 'rrezik për jetën'.

Pjesa më e madhe e Mbretërisë së Bashkuar është në gatishmëri për sistemin e presionit të ulët, të cilin Zyra Meteorologjike tani e ka quajtur Storm Agnes dhe mund të çojë në "mbeturina fluturuese dhe dëmtime të ndërtesave".

Met Office ka lëshuar një paralajmërim nga ora 10 e mëngjesit të së mërkurës deri në orën 7 të mëngjesit të së enjtes për të gjithë vendin, përveç Anglisë Jugore dhe Skocisë veriore.

Sinoptikanët paralajmëruan për erëra 'shqetësuese të konsiderueshme' me shpejtësi 50 deri në 60 mph në brendësi dhe 65 deri në 80 mph në brigjet, dhe thanë se disa rrugë dhe ura mund të mbyllen. Ndërprerjet e energjisë elektrike janë gjithashtu të mundshme ndërsa hekurudhat, rrugët dhe aeroportet mund të përballen me ndërprerje.

Por para se të përfshihen stuhitë, shumë zona do të gëzojnë një fillim të ndritshëm dhe të ngrohtë të javës me 23C (73F) që priten në juglindje këtë pasdite.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco