Erdogan takohet me Presidentin azerbajxhanas, ja çfarë diskutuan

Erdogan takohet me Presidentin azerbajxhanas, ja çfarë diskutuan

14:22, 25/09/2023

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka mbërritur sot në enklavën e Nakhiçevanit, e cila ndodhet midis Armenisë dhe Iranit dhe kufizohet me Turqinë, për të takuar homologun e tij azerbajxhanas,Ilham Aliyev, sipas pamjeve të transmetuara nga rrjetet televizive turke.

Disa ditë pasi Azerbajxhani pushtoi Nagorno-Karabakun , takimi duhej të shënonte nisjen zyrtare të ndërtimit të një tubacioni të gazit natyror, por të dy presidentët pritet të diskutojnë gjithashtu situatën në Nagorno-Karabakh dhe të ngrenë çështjen e hapjes së Zangezurit. korridori, i cili do të lidhë enklavën e Nakhçivanit me Azerbajxhanin, sipas mediave turke.

Aneksimi i Korridorit Zangezur , i cili kalon përgjatë kufirit armeno-iranian, do t'i lejonte Bakut të siguronte vazhdimësinë territoriale me Nakhiçevanin dhe, përtej kësaj, me Turqinë.

Enklava e vogël e Nakhiçevanit i përket Azerbajxhanit që nga viti 1923, por pa vazhdimësi territoriale me pjesën tjetër të territorit azerbajxhanas.

Turqia po e bën këtë shfaqje të forcës në Azerbajxhan në mes të krizës së Nagorno-Karabakut pasi Rusia duket se po tërhiqet nga rajoni.

Tajip Erdogan ka shprehur vazhdimisht javën e kaluar "mbështetjen" e tij për forcat ushtarake në Baku.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco